Dr. Yünlü, Türkiye’nin ilk ‘bor’ kitabını yazdı

Dr. Yünlü'nün yazdığı BOR adlı kitaba önsöz yazan Enerji Bakanı Albayrak, "Borun bilimsel altyapının oluşmasını sağlayacak, her türlü çalışmanın arkasındayız" dedi

Dr. Yünlü, Türkiye’nin ilk ‘bor’ kitabını yazdı

Amerika ve Almanya'da yıllarca üniversitelerde ve kimya sanayisinde Ar-Ge çalışmaları yapan bilim adamı Dr. Kenan Yünlü, Türkiye'ye döndükten sonra borla ilgili ilk ve tek Türkçe kitabı olan BOR'u yazdı. Dr. Yünlü, "Dünyada bor rezervinin yüzde 73'üne sahip olan Türkiye'nin bor madenine değer katarak fiyat açısından cazip ürünleri piyasaya sürmesi gerekiyor. Ar-Ge çalışmaları maliyetli ancak, bu yapılırsa bordan elde edilecek ürünler Türkiye'yi uçurur" dedi. Türkiye'de, böyle bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünerek kitabı yazdığını belirten Dr. Yünlü, kitabının özellikle borla ilgili proje ve ürün geliştirmek isteyen araştırmacılara önemli bir kaynak olacağını ve bu konuda yapılacak çalışmalara ışık tutacağını belirtti.

ÖNSÖZ ALBAYRAK'TAN
Yünlü'nün kitabına önsöz yazan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise bor alanında yerli bir kaynağı bilim dünyasına kazandıran Dr. Yünlü'yü tebrik ederek, borla ilgili bilimsel altyapının oluşmasını sağlayacak her türlü çalışmanın arkasında olduklarını vurguladı. Albayrak, "Bu kitap, alan üzerine uzmanlaşan ya da bu alana ilgi duyanlar için önemli bir referans kaynağı olacaktır" dedi.

BİZE ULAŞIN