İstihdama asıl katkı KOBİ’den gelecek

İstihdam seferberliğine Eleman.net de katıldı. Şirketin Başkanı Gökhan Duyarlar, istihdam seferberliğine KOBİ’lere özel yüzde 50’ye varan indirimle katılacaklarını söyledi

İstihdama asıl katkı KOBİ’den gelecek
İşsizlik sorununu çözmeye yönelik olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliğine, Eleman.net de katıldı. Eleman.net Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Duyarlar, istihdam seferberliğine KOBİ'lere özel yüzde 50'ye varan indirimle katılacaklarını söyledi. Duyarlar, istihdam seferberliğinin tam olarak uygulanması halinde kısa sürede işsizliğin yüzde 7'ye kadar çekilebileceğini ifade etti. Ayda ortalama 10.000 kişiye istihdam olanağı sağlayan Eleman.net, son dönemde Türkiye ekonomisinde işsizlik rakamlarının yükselmesinden kaynaklı sorunları çözmek adına atılan adımlara destek verdi. Duyarlar, içinde bulunduğumuz dönemin Türkiye'ye ve ülke ekonomisine sahip çıkma dönemi olduğunun altını çizerek, bu kapsamda istihdam seferberliğine KOBİ'lere özel yüzde indirimlerle katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

İSTİHDAM ARTIŞI MARTTA ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLAR
TÜİK verileri hakkında bilgi veren Duyarlar, şöyle konuştu: "Son olarak açıklanan Ekim 2016 işsizlik rakamlarına baktığımızda 3 milyon 647 bin kişi işsiz ve işsizlik oranı yüzde 11.8 olarak açıklanmıştı. Böyle bir istihdam seferberliğinin tam olarak gerçekleşmesi durumunda 1.5 milyon kişilik bir istihdam teorik olarak işsizlik oranını %7 gibi bir noktaya taşıyabilir. Bu etki mart 2017 işsizlik rakamlarında görülecektir."

GIDA VE TEKSTİL ÖNE ÇIKACAK
Eleman.net Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Duyarlar, bu çağrıya büyük holding ve grupların cevap vermesinin çok önemli olduğunu belirterek, asıl etkiyi sağlayacak olanın KOBİ'lerin katılımı olacağını kaydetti. Türkiye'de firmaların neredeyse yüzde 95'inin KOBİ'lerden oluştuğunu dile getiren Duyarlar, "KOBİ'lerde ve büyük firmalarda sayısal anlamda en çok ihtiyaç duyulan pozisyonlar mavi yaka ve ara kademede oluyor. Aynı şekilde iş arayanların ve işsizlik sorunu yaşayanların çalışabilecekleri pozisyonlar genellikle mavi yaka ve ara kademe pozisyonlar olması nedeni ile belirtilen istihdam seferberliğinde hem firmalar hem de iş arayanlar için en çok ihtiyaç bu alanda olacaktır. Bu doğrultuda hizmet, perakende, sanayi, inşaat, gıda ve tekstil sektörlerinin öne çıkacağını söyleyebiliriz" dedi.
BİZE ULAŞIN