Vakıf’tan ekonomiye 187 milyarlık destek

2016 yılını 2.7 milyar TL net kârla tamamlayan Vakıfbank’ın nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla ekonomiye sağladığı destek 187 milyar liraya ulaştı. Genel Müdür Halil Aydoğan, “Ülkeye desteğimizi artırdık” ded

Vakıf’tan ekonomiye 187 milyarlık destek
2016 yılında ulaştığı 3 milyar 395 milyon TL brüt kârdan 692 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 2 milyar 703 milyon TL net kâr elde eden Vakıfbank, ekonomiye kredi kanalıyla sağladığı desteği özellikle yılın ikinci yarısında hızlandırdı. Banka, Türkiye ekonomisine nakdi ve gayri nakdi kredi olarak toplam 187 milyar TL finansman sağladı. Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, başta 15 Temmuz hain darbe girişimi olmak üzere pek çok olayın yaşandığı zor bir yılı geride bıraktıklarını ifade ederek, "Ülke ekonomisine olan desteğimizi özellikle yılın ikinci yarısında her zamankinden daha fazla artırdık. 2016 yılında nakdi kredilerimiz yıllık bazda sektör ortalamasının üzerinde, yüzde 19.2 artışla 147 milyar TL seviyesine yükseldi" dedi.

SEKTÖRE FARK ATTI
KOBİ'lere desteklerinin 2016'da devam ettiğini kaydeden Aydoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "KOBİ'lere kullandırılan nakdi kredilerde sektörün yüzde 40 üzerinde büyüdük. Yılın son çeyreğinde faiz indirimleriyle desteklediğimiz kampanyalarla reel sektöre desteğimizi sürdürdük. KOBİ kredilerinden tarım kredilerine, konut kredilerinden taksitli ihtiyaç kredilerine ve proje kredilerine kadar, toplumumuzun her kesiminin zor gününde yanında olmaya devam ettik ve bu sayede hem Türk Lirası hem yabancı para kredilerde sektörün üzerinde büyüme sağladık. Vakıfbank, asıl işi ve hedefi olan reel sektöre finansman sağlayarak büyümeye devam edecektir."

KONUTTA ÖNCÜ BANKA
İhtiyaç kredilerinde yüzde 11.63 büyüme oranı ile sektörün 4 puan üzerinde bir performans sergilediklerini ifade eden Aydoğan, "Bu sayede ihtiyaç kredilerinde pazar payında 4. sıraya yükseldik. 15 Temmuz sonrası konut kredisi faiz oranlarımızı yüzde 0.80'e kadar düşürerek sektörde öncü bir rol oynadık ve bu sayede yüzde 12.35 oranında büyüme kaydettik" diye konuştu. Aydoğan, bankanın kredi kartı cirosunda zektörün en hızlı büyüyen ikinci bankası olduğuna, mobil bankacılık müşteri sayılarının da yüzde 103 büyüdüğüne dikkat çekti.

32.4 MİLYARLIK PROJE KREDİSİ
Ülkemizin ekonomik kalkınmasında önemli rol oynayan yatırımlara 2016 yılı içerisinde de finansman desteği sağlanmaya devam edildiğini söyleyen Halil Aydoğan, Vakıfbank tarafından kullandırılan nakdi ve gayri nakdi proje kredilerinin 2016 yıl sonu itibarıyla 32.4 milyar TL'ye ulaştığını kaydetti.
BİZE ULAŞIN