Son Dakika Haberleri: KOSGEB faizsiz kredi sonuçları 2017 açıklandı! - KOSGEB 50 bin Tl kredi sonuçları!

KOSGEB faizsiz kredi sonuçları 2017 için heyecanlı bekleyiş dün sabah saatlerinden bu yana devam ediyor. Binlerce vatandaşın başvuru yaptığı KOSGEB 50 bin liralık faizsiz kredi sonuçları için Başbakan Binali Yıldırım'dan son dakika açıklaması geldi. Grup toplantısı konuşmasının sonlarına doğru Başbakan Yıldırım, sonuçların bugün açıklanacağını söyledi. Yapılan bu açıklamaların ardından ise başvuru yapan vatandaşların heyecanı giderek arttı ve 2017 KOSGEB faizsiz kredi sonuçları sorgulama ekranı aramalar başladı. Sonuçlar ise az önce KOSGEB internet sitesinde açıklandı. KOSGEB'ten 460 bin KOBİ'ye faizsiz kredi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: "KOSGEB'in 50 bin liralık 'Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği' ödemeleri kapsamında 460 bin 167 KOBİ'ye kredi faiz desteği verildi Bu kapsamda gelecek 15-20 gün içinde piyasaya yaklaşık 11 milyar lira sıcak para girişi olacak" İşte detaylar...

Son Dakika Haberleri: KOSGEB faizsiz kredi sonuçları 2017 açıklandı! - KOSGEB 50 bin Tl kredi sonuçları!

Dün sabah saatlerinden itibaren vatandaşların heyecan içinde beklediği KOSGEB faizsiz kredi sonuçları için geri sayım başladı. Başbakan Binali Yıldırım, grup toplantısı konuşmasında yaptığı son dakika açıklamasında KOSGEB 2017 faizsiz kredi sonuçlarının bugün açıklanacağını belirtti. Bu açıklamaların ardından ise heyecan biraz daha yükseldi ve KOSGEB sıfır faizli kredi sonuçları sıklıkla aratılmaya başladı. Sonuçlar açıklandığı an da sabah.com.tr ve kosgeb.gov.tr adreslerinden erişebileceksiniz.

KOSGEB 2017 SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

KOSGEB'in geçen yıl başlattığı 50 bin limitli faizsiz kredi desteği 15 bin kişiye verilmiş; 206 bin kişi de koşulları taşıdığı halde destekten yararlanamamıştı.

10 Şubat-20 Şubat tarihleri arasında yapılan ikinci başvuru sürecinin altıncı gününde Bakan Özlü, 264 bin yeni başvuru geldiğini açıklamıştı. Özlü, 20 Şubat'a kadar toplam başvuru sayısının 500 bini geçebileceği tahmininde bulunmuştu. Özlü, değerlendirmenin nasıl yapılacağını ise şöyle anlatmıştı:

"Biz bunları tıpkı üniversite sınav sonuçları gibi otomatik bir sistemle değerlendireceğiz. Önceliğimiz 1 ila 9 işçi çalıştıran, imalat sektöründeki işletmeler olacak. Bankalarla ciddi sorunlar yaşamış ve güvenlik soruşturmasını geçemeyenler hariç, şartları taşıyan herkese vermek istiyoruz. 27 Şubat gibi değerlendirmeyi yapıp, Mart ayında sisteme 10.5 milyar lira civarında taze kaynak girmiş olacak. Şartlarımızı taşıyan firma sayısı tahminlerimizin üzerinde gelirse onu da hükümet olarak ayrıca değerlendireceğiz"

BAKAN ÖZLÜ'DEN FLAŞ KOSGEB AÇIKLAMASI

12 AY BOYUNCA GERİ ÖDEMESİ OLMAYACAK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 50 bin lira üst limitli bu kredinin faizsiz, ayrıca kredinin geri ödeme koşullarını da cazip tutarak ilk 12 ay ödemesiz, kalanı ise üçer aylık eşit taksitler halinde ödenebilecek toplam 36 ay vadeli bir kredi olacağını bildirmişti. Özlü, "İlk bir yılı ödemesiz, 36 ay vadeli ve sıfır faizli kredi KOBİ'lerimize verilecek. İnanın, bu devirde en yakın akrabalarınızdan ve dostlarınızdan bile bu şartlarda borç alamazsınız" ifadelerini kullanmıştı.

KOSGEB'TEN KİMLER YARARLANDI?

Kredinin kefaletiyle ilgili de KOBİ'lere destek vereceklerini kaydeden Özlü, "Bankalarla yapacağımız protokole Kredi Garanti Fonu AŞ ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği de taraf olacak. Protokol yapılan bankalar, teminat ve kefalet konusunda daha olumlu değerlendirme yapacaklar. Bir önceki programa başvuran ama destekten yararlanamayan yaklaşık 230 bin KOBİ'mizden gerekli şartları taşıyanlar bu destekten faydalanabilecek. Altını çizerek ifade ediyorum bu KOBİ'lerimizin tekrar başvuru yapmalarına gerek yok. Onların önceki başvuruları geçerli sayılacak. Ayrıca daha önce başvuru yapamayan özellikle mikro işletmelerimizin yeni başvuru yapmalarına da imkan sağlayacağız Başvuru yapan tüm işletmeler güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Güvenlik soruşturmasında sorun çıkmayanları, çalışan sayısı ve Net Satış Hasılatı daha az olandan başlayarak sıralayacağız. Mikro işletmeler, yani yıllık net satış hasılatı 1 milyon liranın altında olan ve 10 kişiden az çalışan sayısı olan işletmeler destekten öncelikli olarak yararlanacaklar." demişti.

Özlü, 14 Aralık 2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile esnaf ve sanatkarlara kullandırılan 30 bin liralık faizsiz krediden yararlanan esnaf ve sanatkarların bu programdan yararlanamayacağını da bildirmişti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB), 50 bin liralık 2017 yılı "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği" ödemeleri kapsamında 460 bin 167 KOBİ'ye kredi faiz desteği verildiğini bildirdi.

Özlü, KOSGEB'in "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği"ne yapılan başvuruların değerlendirme sonuçlarına ilişkin açıklamada bulundu.

Çoğunluğu esnaf ve sanatkar olmak üzere, mikro ve küçük ölçekli, yıllık net satış hasılatı 1 milyon 345 bin liranın altında olan işletmelerin, yıllık net satış hasılatına göre 20 bin lira ile 50 bin lira arasında kredi faiz desteğinden yararlanabileceklerini belirten Özlü, "Yapılan başvuruların incelenmesi sonucunda güvenlik kriterlerini geçemeyenler, mükerrer başvurular, tabela şirketleri, Bakanlar Kurulu kararıyla esnaf ve sanatkara kullandırılan sıfır faizli 30 bin lira krediden faydalananların başvuruları geçersiz sayıldı." ifadesini kullandı.

Bakan Özlü, KOSGEB'in 50 bin liralık 'Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği' ödemeleri kapsamında 460 bin 167 KOBİ'ye kredi faiz desteği verildiğini aktardı.

Özlü, söz konusu krediden ağırlıklı olarak ihtiyaç sahibi mikro işletmelerin faydalanmasını öngördüklerine işaret ederek, kredinin ilk 1 yılının geri ödemesiz olacağını, kalanının da 2 yıl içinde üçer aylık eşit taksitlerle ödeneceğini kaydetti.

Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği ödemeleri kapsamında 15-20 gün içinde piyasaya yaklaşık 11 milyar lira sıcak para girişi olacağını belirten Özlü, "Kullandırılacak kredi için geçerli olacak 2,5 milyar lira faiz gideri KOSGEB tarafından bütçe içinden karşılanacak. Bu uygulamayla amacımız, büyüklüklerine göre ihtiyacı olan ve şartları sağlayan tüm işletmelerimizin bu krediden faydalanmasını sağlamak." değerlendirmesinde bulundu.


KOBİ'ler sonuçları nasıl öğrenecek?

KOSGEB'in 2017 Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğine hak kazanan işletmelerin, başvuru aşamasında sisteme girmiş oldukları e-posta adreslerine e-posta, cep telefon numaralarına da SMS olarak bilgi notu gönderilmeye başlandı.

İşletmeler ayrıca başvuru yaptıkları "sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr" web adresinden giriş yaparak başvuru sonuçlarını ve kullanabilecekleri kredi miktarını öğrenebilecek.

Kredi başvurusu onaylanan işletmeler, "sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr" web adresinden giriş yaparak başvuru sonucuna ilişkin çıktı alıp KOSGEB ile protokol imzalayan bankalardan (Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası) herhangi birisine giderek kredi işlemlerini başlatabilecek.

BİZE ULAŞIN