Varlık Barışı’ndan 5 milyar dolar gelir

Özel bankacılıkta yüzde 10’luk pazar payına sahip Akbank’ın Genel Müdür Yardımcısı Çelebioğlu, “Varlık Barışı’yla sektöre 2 milyar dolar geldi. Bu rakam haziranda 5 milyar dolara çıkar” dedi

Varlık Barışı’ndan 5 milyar dolar gelir

Türkiye'nin en büyük özel bankacılık portföylerinden birine sahip olan Akbank'ın Kurumsal, Yatırım ve Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, 2016'da kendilerinin Varlık Barışı'ndan 200 milyon dolar sektör genelinin ise 2 milyar dolar civarında bir varlığı Türkiye'ye çektiğini belirtti. Haziran ayına kadar süresi olan uygulamanın son dakikacılarla birlikte 5 milyar doları bulacağını söyleyen Çelebioğlu, gelen paranın ise yüzde 30'unun geri döndüğünü açıkladı.

SON GÜNLER HAREKETLİ OLUR
Geçen yıl özel bankacılık birimleri açısından Varlık Barışı'nın da önemli bir hareket getirdiğine işaret eden Levent Çelebioğlu, şunları anlattı: "Türkiye'nin OECD ülkeleri ile aynı anda Varlık Barışı kararı alması çok doğru ve önemli bir adımdı. Türkiye'de süre esnedi ama tüm OECD ülkele- rin harekete geçme- si adeta terörü finanse eden paranın kilitlenmesini sağladı. Tüm dünyada para deklare oldu. Pek çok müşterimiz bizden vergi danışmanlığı da alarak sürece katıldı. Varlık Barışı'nın son günleri daha da hareketli geçecektir." Özel bankacılık alanında Türkiye'de 5 bin 600 müşterinin 20 milyar TL'lik portföyünü yönettiklerini anlatan Levent Çelebioğlu, son bir yılda bu rakamın 4 milyar TL büyüdüğü bilgisini de verdi. Çelebioğlu, 2017 yılında da büyümeye devam edeceklerini belirterek "Özel bankacılık pazarında payımız yüzde 10-12. Hedefimiz bu yıl portföy büyüklüğümüzü yüzde 20 artırmak" dedi.

1 MİLYARI YÖNETEN BANKACI VAR
Özel bankacılık içinde de en üst seviyede segment yarattıklarını belirten Akbank Özel Bankacılık Bölüm Başkanı Didem Bağrıaçık, Yüksek Varlık Yönetimi Hizmetleri (UHNW) adını verdikleri bu hizmet için özel olarak seçilmiş 7 bankacının hizmet verdiğini belirtti. Bankacı başına düşen ortalama portföy ise tam 1 milyar TL. Euromoney'nin "Türkiye'nin en iyi özel bankacılık ödülünü' alan Akbank, bu yeni segmentiyle de "Yılın En İyi Yüksek Varlık Yönetimi Hizmetleri (UHNW) Ödülü'nü aldı.

BİZE ULAŞIN