Cannes sahilinde dev İstanbul çadırı

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM dün kapılarını açtı. 90 ülkenin yer aldığı fuarda stant açan 2 bin 600 firma ve binden fazla proje görücüye çıktı. 685 metrekarelik İstanbul çadırı bu yıl da fuara damgasını vurdu

Cannes sahilinde dev İstanbul çadırı
Gayrimenkul sektörünün en etkili yatırımcılarını Fransa'nın Cannes kentinde buluşturan MIPIM 2017 dün kapılarını ziyaretçilerine açtı. 17 Mart'a kadar sürecek olan fuara katılan 23 bin ziyaretçi, İstanbul'dan fuarı ziyaret edecek 800'den fazla profesyonelle masaya oturacak.

TAPU HARCINA İNDİRİM
İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 685 metrekarelik dev İstanbul çadırı bu yıl da fuara damgasını vurdu. Çadırda, 'yaşayan İstanbul maketi' ile birlikte İstanbul'un mega projeleri tanıtılacak. 90 ülkenin yer aldığı fuarda, stant açan 2 bin 600 firma ve binden fazla proje görücüye çıktı.
Fuara katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlar Kurulu'nda tapu harçlarıyla ilgili görüştüklerini anlatarak, "Önümüzdeki günlerde bu konuda birtakım müjdelerimiz olacak. Bana özelikle madde madde yazdırdığınız ne varsa hepsi yavaş hayata geçiyor" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından ülke ve pilot bölgede mekansal strateji planlarının hazırlanması protokolü de imzalandı. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, protokolle Türkiye'nin yeni mekansal planlamasında yol haritasının belirleneceğini söyledi.

47 PROJELİK ÇIKARMA
Beyoğlu, 35 yatırımcı ve 47 projeyle MIPIM 2017'ye çıkarma yaptı. Fuarda sergilenen projeler arasında Galataport, Haliçport, Taksim 360, Okmeydanı, Piyalepaşa İstanbul, Örnektepe dikkatleri çekiyor.
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "1 trilyon dolar değerindeki yabancı fonlar projelerimizle yakından ilgileniyor" dedi.

EMLAK KONUT GYO YURTDIŞINA AÇILIYOR
Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum fuarda, Türkiye'deki gayrimenkul sektöründeki büyümeyi anlattıklarını söyledi. Hükümetin yılbaşından itibaren birçok düzenleme yaptığını anımsatan Kurum, böylece sektörün ivme kazandığını kaydetti. Emlak Konut'un bazı ülkelerde ve Ortadoğu'da ofisler açacağını bildiren Kurum, ilk konutunu alacak kişilere ulaşmaya çalışacaklarını ve yabancılara sunulan imkânları anlatacaklarını kaydetti.

YABANCIYA TÜRKİYE'Yİ ANLATTIK
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan da MIPIM fuarının gayrimenkul sektörünün en önemli fuarlarından biri olduğunu söyledi. Turan, bu fuarların amacının ülkelerin ya da şehirlerin gayrimenkul alanındaki potansiyelinin ve yatırım fırsatlarının gösterilmesi olduğunu belirterek, buraya gelen sektör temsilcilerinin de yatırımcılarla buluştuğunu, fuarda Türkiye'yi ve projelerini anlattıkları bilgisini verdi.

Rakamlarla MIPIM 2017
23.000 ziyaretçi
2.600 stand açan firma
90 ülke
Ülke bazında katılımda Türkiye 5'inci sırada
1.000'den fazla proje
150 network etkinliği
100 konferans
5.300 uluslararası yatırımcı
1 milyon kartivizit alışverişi
BİZE ULAŞIN