Dev fon Global’in limanına demir attı

Yüzde 34’ünü F.A.B Partners LP’ye satan Global Yatırım Holding, yurtdışında hedef büyüttü. Patron Mehmet Kutman, “Yaptığımız işbirliği global oyuncu konumumuzu daha da güçlendirecek” dedi

Dev fon Global’in limanına demir attı
Yurtiçi ve yurdışında yapılan olumsuz algı operasyonlarına karşı yabancı yatırımcının Türkiye'ye yönelik yatırım iştahı azalmıyor. Katar kraliyet ailesi ve Japon Softbank ortaklığıyla kurulan varlık yönetim şirketi F.A.B Parners LP Türkiye'ye gelen son yabancı yatırımcı oldu. Global Yatırım Holding'in yüzde 34'üne karşılık gelen hisselerini satın alan F.A.B Parners LP'nin ortaklığı yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan güvenini tescilledi.

HEDEF KARAYİPLER VE ASYA
Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, "Türkiye yabancı yatırımcının gözünde güvenli liman olmaya devam ediyor. Söz konusu sermaye girişi holdingimizin hem Türkiye hem de dünyada altyapı ve enerji yatırımcısı olarak global oyuncu konumunu daha da güçlendirecektir" dedi. Miami'de düzenlenen Seatrade Cruise Global Fuarı'nda yeni ortaklığa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Global Liman Holding CEO'su Emre Sayın ise, 3 yılda 3 limandan 8 ülkede 14 liman işleten bir yapıya büründüklerini anlattı. Sayın, "Hedefimiz Karayipler ve Asya'da büyümek. Globalleşme hedefiyle birlikte Karayipler'e ciddi çıkarma yapma aşamasındayız" değerlendirmesini yaptı. Bahamalar ve Havana limanları için görüşmelerinin devam ettiğini anlatan Sayın, sürecin birkaç ay içinde tamamlanacağı söyledi. Küba'nın geleceğinin çok parlak olduğunu ifade eden Sayın, "Küba şimdilik çok büyük değil ama geleceği çok parlak. Küba hükümeti muslukları yavaş yavaş açıyor. Karayipler'in en büyük limanı olması sebebiyle burayı çok önemsiyoruz" dedi. Bu bölgede 20 limanla görüşmelerinin sürdüğünü anlatan Sayın, "Burası cruise turizmi için en önemli destinasyon. Burada olmak global oyuncu olmak için önemli" şeklinde konuştu.

5 YILDA CİRO İKİ KATINA ÇIKACAK
Yeni ortaklığın Global Liman Holding'e katkısını değerlendiren Sayın, "100 milyar dolarlık bir fondan bahsediyoruz. Arkasında Softbank ve Katar kraliyet ailesinin desteği olan bu fon teknoloji ve altyapıda oldukça güçlü. Fonlara sadece para getirecek gözüyle bakmamak lazım. Yeni fikirler de getiriyorlar. Biz 5 yılda liman sayımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Liman sayımız 25-30 civarına çıkar. 110 milyon dolar olan ciromuzu da bu sürede iki katına çıkarma planımız var" dedi.

Dünyada kruvaziyer pazarının büyüklüğünün 50 milyar dolar olduğunu söyleyen Sayın, Türkiye'nin bundan daha fazla pay alması gerektiğini belirtti. Özellikle İstanbul'un bir ana liman olması gerektiğini söyleyen Sayın, "Yüksek standartlarda bir liman yapmamız şart. Bu başarılırsa havayolu ve diğer limanlara da katkı sağlanır" dedi.
BİZE ULAŞIN