Fed iki faiz artırımı dedi dolar yüzde 2 geriledi

Fed iki faiz artırımı dedi dolar yüzde 2 geriledi
ABD Merkez Bankası Fed'in uzun süredir beklenen faiz kararı dün akşam açıklandı. Piyasaların beklediği bir oranda 25 baz puan artış yapan Fed, faizi 0.75 - 1.00 puan aralığına yükseltti. Kararın ardından dolar kuru yüzde 2'ye yaklaşan oranda değer kaybetti. Dolar/TL 3.70'in altını gördü. Beklenen yönde karar alan ve iki faiz artırımı daha yapacağını açıklayan Fed kararı sonrası Dolar/TL 3.68'e geriledi. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde ortalama gerileme yüzde 1 olurken Dolar/TL yüzde 1.6 gerileme yaşandı. Kararın ardından iki yıllık ABD Hazine tahvil faizi 7 baz puan düştü.

DÖRT ARTIRIM BEKLEYEN DE VAR
14 Mart günü Türkiye saati ile akşam saatlerinde toplanan Fed, Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında aynı zamanda beş Fed üyesi 2017'de dört ve daha fazla faiz artırımı beklediğini açıkladı. Fed'in para politikalarını belirleyen FOMC üyelerinden birçoğu, 2017 yılı içerisinde 2 kez daha faiz artışına gidileceği tahmininde bulundu. 2017'de 3 veya daha fazla faiz artışı öngören Fed yetkilisi sayısı 11'den 14'e çıktı. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed'in gösterge faizleri yüzde 0.75-1 aralığına çekmesine muhalif oldu. Açık Piyasa Komitesi, enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefinin etrafında istikrar kazanacağını bildirirken, gıda ve enerji haricinde enflasyonun yüzde 2 hedefinden "bir miktar aşağıda" seyrettiğini belirtti. Fed Başkanı Janet Yellen, Fed'in faiz kararının hemen ardından düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun gelecek yıllarda yüzde 2 hedefinin etrafında denge kazanacağını kaydetti.

YELLEN'DEN KADEMELİ ARTIŞ VURGUSU
FED Başkanı Janet Yellen, faiz artışları için uzun bir süre beklemenin gelecekte daha hızlı bir şekilde faiz artırımına gidilmesi demek olabileceği ifadesinde bulundu ve Fed'in politika kararlarının önceden belirlenmiş bir rotası olmadığını tekrar vurguladı. Fed başkanı ayrıca, para politikasının faiz artırımının ardından gevşek kaldığını, ve bir süre böyle kalmaya devam edeceğinin öngörüldüğünü söyledi. Yellen bu yılki üç faiz artırımının "kademeli" bir artış olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. İşe alımların "sağlam" olmayı sürdürdüğünü bildiren Fed başkanı, iş koşullarının daha da güçleneceği beklentisinde olduklarını söyledi ve maaş artışı tahminlerinin bir miktar yükseldiğini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN