Vakıfbank’tan çiftçilere yurtdışından özel kaynak

Vakıfbank’tan çiftçilere yurtdışından özel kaynak
VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı M. Lütfü Çelebi, Vakıfbank'ın tarım bankacılığı alanında sunduğu uygulama ve ürünlerle tarımsal üreticilerin hayatını kolaylaştırdığını söyledi. Vakıfbank'ın yurtdışından çiftçilere özel kaynak temin ettiğini belirten Çelebi, "Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile imzaladığımız anlaşmayla Türkiye Tarım İşletmeciliği KOBİ FinansmanProgramı kapsamında temin edilen 95 milyon dolarlık kaynak kısa bir sürede tüketildi. 25 milyon euro tutarında ilave yeni bir kaynak temin edildi. Uygun faiz oranı ve koşullarla üreticilere sunulun kaynak büyük ilgi görüyor" dedi. Bu kaynağın kalkınmada öncelikli bölgelerdeki tarımsal üreticilerin işletme ihtiyacı ve yatırımlarının finansmanında kullanıldığını aktaran Çelebi, şunları anlattı: "Yılda bir ödemeli olarak kullandırılabilen krediden bitkisel üretim, süt veya besi hayvancılığı, kümes hayvancılığı vb. her türlü tarımsal üretimi bulunan kişiler yararlanabiliyor. Yurtdışı kaynaklı bu kredilerden üreticilerin yanı sıra tarımsal üretime girdi sağlayan yem, gübre, tohum, zirai ilaç bayileri ile tarımsal üretim çıktılarının işlenmesi, paketlenmesi, dağıtımı ve ticareti faaliyetlerinde bulunan KOBİ'lere uygun şartlarda işletme ve ihracat kredisi olarak kullandırılıyor."

TARIMKARTLI SAYISI ARTIYOR
Vakıfbank'ın en önemli ürünlerinden birinin TarımKart olduğunu belirten Çelebi, "TarımKart sahibi üreticilere mazot, yem, gübre, zirai ilaç, fide, tohum, veterinerlik hizmeti gibi tarımsal girdi alımında anlaşmalı üye işyerlerinde 6 aya kadar faizsiz alışveriş imkanı sağlıyor" dedi. TarımKart sahiplerinin sayısının her yıl hızla arttığını vurgulayan Çelebi, "TarımKart'ın üreticiye sağladığı avantajlar arasında hasat uyumlu yılda bir ödeme, bütün banka ATM'lerinde nakit çekim gibi hizmetler de bulunuyor" diye konuştu.

BİNDEN FAZLA KÖY GEZİLDİ
Tarımkart 'ı Kasım 2015'te üreticilerin kullanımına sunduklarını hatırlatan Çelebi, "Özel tanıtım çalışmasıyla bir yılda 1.000'den fazla köye ziyaret gerçekleştirdik. TarımKart'ın çiftçilere sunduğu avantajları anlattık" dedi. Pankobirlik, Tarım Kredi Kooperatififleri Merkez Birliği, Tariş Üzüm Kooperatifi ile iş birliği protokolleri imzaladıklarını aktaran Çelebi, son olarak Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği ile protokol imzaladıklarını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN