Ziraat’ten sektöre 42 milyar TL’lik destek

Ziraat Bankası’nın 2016’da çiftçilere kullandırdığı tarım kredisi 8.4 milyar TL artarak 42 milyar liranın üzerine çıktı. Tarımsal kredi, toplam krediler arasında ilk sırada yer aldı

Ziraat’ten sektöre 42 milyar TL’lik destek
Ziraat Bankası Tarım Politikaları Bölüm Başkanı Ferhat Pişmaf, Ziraat Bankası'nın 2016'da çiftçilere kullandırdığı tarım kredisinin 8.4 milyar TL artarak 42 milyar liranın üzerine çıktığını söyledi. Pişmaf, "2016'da bir önceki yıla oranla yüzde 25'lik bir artış gerçekleşti. Toplam kredilerde ise yüzde 38'lik artışla tarımsal mekanizasyona yönelik kullandırdığımız krediler ilk sırada yer aldı. Bunu yüzde 24'lük artışla hayvansal üretime yönelik krediler, yüzde 18'lik artışla bitkisel üretime yönelik krediler izledi" dedi. Tarım kredilerinin yüzde 37'sinin yatırıma yönelik harcamalardan oluştuğunu belirten Pişmaf, 2016'da tarımsal yatırım kredilerindeki artışın yüzde 22 olduğunu kaydetti. Pişmaf, "İşletme kredilerimizdeki artış ise yüzde 27 olarak gerçekleşti. Yatırım harcamalarının içinde yine tarımsal mekanizasyona, özellikle traktör alımına yönelik krediler ön plana çıktı" diye konuştu. Üreticilerin ihtiyaçlarına uygun koşullarla kredi geliştirildiğini ve faiz indirimi (sübvansiyon) uygulandığını aktaran Pişmaf, bu kredilerin yoğun ilgi gördüğünü ifade etti. Pişmaf, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sübvansiyon uygulamaları dışında kullandırdığımız tarım kredileri yüzde 49'luk bir artışla 10 milyar lirayı aştı. Toplam tarım kredilerimiz artarken, tarım kredilerinden kaynaklanan takipteki kredi oranlarımızın yüzde 0.98 düzeyinde kalması çok önemsediğimiz bir gelişme."

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM OLM LI
Pişmaf, 2017 yılında hayvancılık, tarımsal mekanizasyon, meyve bahçesi tesisi, örtü altı tarımı, yağlı tohumlu bitkilerin yetiştiriciliği, yurtiçinde sertifikalı tohum yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği, lisanslı depoculuk ve soğuk hava deposu yatırımları gibi alanların öncelikli hedefleri arasında olacağını söyledi. Tarım-sanayi entegrasyonunun sağlanması için sözleşmeli üretim modeliyle kredilendirmenin yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizen Pişmaf, sözlerini şöyle sürdürdü: "Planlı bir üretim yapılması, arz ve talep dengesinin sağlanması ve üreticilerimizin piyasa koşullarından mümkün olduğu ölçüde az etkilenmesi için sözleşmeli üretim modelinin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu amaçla farklı üretim konularına uygun koşullarla bu modelin finansmanını geliştirmek için modelin tüm tarafları ile birlikte çalışmalar yapacağız."

234 BİN ÜRETİCİYE 10 MİLYAR TL
Ziraaat Bankası'nın 2012-2016 yılları arasında, yaklaşık 234 bin üreticiye 10 milyar TL'nin üzerinde tarımsal mekanizasyon kredisi kullandırdığını aktaran Pişmaf, "Söz konusu kredilerin çok büyük bölümü yeni ya da ikinci el traktör alımı amacıyla kullandırılan kredilerden oluşuyor" dedi.
BİZE ULAŞIN