TANAP bitiş tarihinden önce bitecek

Azeri doğalgazının 2019 ortalarından itibaren Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşacağı açıklandı. TANAP Genel Müdürü Düzyol, ‘Proje zamanından önce bitecek’ dedi.

TANAP bitiş tarihinden önce bitecek

Bölgesinde enerji üssü olmayı hedefleyen Türkiye, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ni (TANAP) planlanandan kısa sürede tamamlamak için çalışmalara hız verdi.

TANAP BİTİŞ TARİHİNDEN ÖNCE HİZMETE GİRECEK

TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, "Proje zamanından önce bitecek gibi gözüküyor. 2019 ortalarında Avrupa'ya gaz vermeye hazır hale geleceğiz" dedi. Faz sıfır olarak tanımlanan Türkiye-Gürcistan sınırından Eskişehir'e kadar olan ve BOTAŞ'a ilk gaz verilecek olan bölümün yüzde 77'sinin tamamlandığını belirten Saltuk, "Haziran sonuna doğru ilk gazı vermeyi planlıyoruz. Toplam bütçe üzerinden şu ana kadar 3.2 milyar dolar tasarruf sağladık" diye konuştu. Birbirine paralel yürüyen 3 ayrı proje olduğunu anlatan Düzyol, "Hem TANAP hem Güney Kafkasya boru hattı genişleme projesi takvimine uygun gidiyor. Trans Adriyatik Boru Hattı'nda bir miktar gecikme olabilir" ifadesini kullandı..

31 MİLYAR METREKÜPE ULAŞACAK

Toplam kapasitesinin 2023'te 23 milyar metrekübe çıkması planlanan TANAP'ın, 2026'da da 31 milyar metreküp kapasiteye ulaşması öngörülüyor.

9,2 MİLYAR LİRA...

Azeri enerji şirketi SOCAR'ın yüzde 58, BOTAŞ'ın yüzde 30 ve İngiliz BP'nin yüzde 12 hisseye sahip olduğu TANAP'ın toplam maliyetinin ise 9,2 milyar dolar seviyesinde olacağı hesaplanıyor.

BİZE ULAŞIN