Ekonominin katma değeri ölçülecek

Türkiye’nin katma değer endeksini belirlemek üzere bir rapor hazırlayan KADED’in Başkanı Özdoğularlı, ancak kârlı işler yaparak hedeflere ulaşılabileceğini söyledi

Ekonominin katma değeri ölçülecek
Ülkelerin kalkınmasında önemli rol oynayan katma değerli üretimin önemine dikkat çekmek amacıyla 2015'te kurulan Katma Değer Hareketi Derneği, (KADED) 1.5 yıl süren çalışmasını tamamladı. Türkiye'nin katma değer endeksini belirlemek üzere yürütülen çalışmanın sonucunda hazırlanan rapor, 500 şirketin birebir ziyaretiyle sonuçlandı. KADED Başkanı Begüm Özdoğularlı, Türkiye'nin 1960'lardan beri seçtiği sanayi kalkınma modelinin emeğe dayalı hafif sanayi ve montaj ağırlıklı olduğunu söyledi. Özdoğularlı, "Bu yaklaşım ülkemizde üretilen katma değerin sınırlı kalmasına neden oldu. Cari açık yükseldi. Düşük kârlarla yapılan işler ve haksız rekabet, yüksek maliyet ve yenilikçilikten uzak bir çalışma ortamı yarattı" diye konuştu.

EN İYİLER BİR ARADA
KADED olarak sadece sanayi değil tüm alanlarda yapılacak katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerin ülkeyi bu hedefe ulaştıracağına inanarak yol haritası çizdiklerini belirten Özdoğularlı, "Devlet de verdiği teşviklerle bu oluşumun adımlarını attı. Ancak iş dünyasının yeterince yol kat edememesi bizleri sektörünün en iyilerini bir araya getirerek içinde bulundukları iş kollarını daha iyiye ulaştırmaları için destek vermeye itti" dedi.

Özdoğularlı, cirosu 5-20 milyon dolar arasındaki şirketleri araştırma kapsamına aldıklarını belirterek, "Sonuçları 11 Mayıs 2017'de düzenleyeceğimiz Uluslararası Katma Değer Konferansı'nda açıklayacağız" dedi.
BİZE ULAŞIN