Hans, George yapıyorsa biz neden yapamayalım!

Yurtdışındaki yüksek doktora maliyetlerine tepki gösteren NanoMagnetics’in kurucusu Prof. Oral, “Yurtdışındaki bir doktora öğrencisinin maliyeti 600 bin dolar. Bu parayla Türkiye’de 6 öğrenci tez yazar. Japon, Çinli bizden zeki değil” dedi

Hans, George yapıyorsa biz neden yapamayalım!
Son yıllarda Türkiye'de bilimsel alanda hayata geçirilen devrim niteliğindeki çalışmalar, tersine beyin göçüne de büyük katkı sağladı. NASA, Microsoft ve Samsung gibi firmalara teknoloji satan NanoMagnetics Instruments'in kurucusu Prof. Dr. Ahmet Oral, yurtdışında eğitimin yüksek maliyetine dikkat çekerek, "Türkiye'de bilimsel araştırmalara ve tezlere daha çok destek verilmesi gerek. Yurtdışına öğrenci yollayalım ama bu sayı daha az olmalı. Hâlâ yurtdışına öğrenci göndererek bazı şeyleri çözeceğimizi zannediyoruz. Ayrıca yurtdışına yollanan bir doktora öğrencisinin maliyeti yaklaşık 600 bin dolar. Biz bu parayı burada 6 öğrenciye harcarsak 100'er bin dolarla çok iyi tezler yazılır" dedi.

JAPON BİZDEN DAHA ZEKİ DEĞİL
Türkiye'de bilim, teknoloji ve sanayinin gelişmesinin önemine dikkat çeken Oral, şöyle devam etti: "Öğrencilerimiz yurtdışında çok iyi işler başarıyorlar. Dönünce demoralize olmamaları için onlara daha iyi koşullar sağlamalıyız." Türklerin zekâsının Japon ve Çinli'ninkinden farklı olmadığını anlatan Prof. Oral, "Temel bilim araştırmalarının önünü açmak şart. Akademisyenlerimiz oralara gidip harikalar yaratıyor. Aziz Sancar çalışmalarını Türkiye'de yürütseydi belki Nobel alamayabilirdi. Onun için yurtdışında yakalanan eğitim şartlarını Türkiye'de sağlamamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

ENDÜSTRi 4.0'A HAZIRLIKLI OLMALIYIZ
Araştırma ve tezlerin desteklenmesinin bilimin gelişmesi için atılacak ilk adım olduğunu belirten Prof. Oral, Endüstri 4.0 devrimiyle ilgili olarak "Korkulacak bir şey değil, hazırlıklı olmamız" diyerek şunları ekledi: "Çok daha iyi matematik, fizik, kimya bilen, dünyaya 360 dereceyle bakabilen mühendisler yetiştirmeliyiz. Hem üniversitelerin, hem sanayinin kendine çeki düzen vermesi lazım. Bu iş biraz yumurta-tavuk ilişkisi gibi. Eğitimi de değiştirmeliyiz ama bunu endüstriyle birlikte yapmamız gerekiyor. Klasik metodları artık bir kenara bırakıp, çok daha geniş profilli mezunlar vermemiz gerekiyor. Maalesef biz Türkler kendi yaptığımıza güvenemiyoruz. Bunu acilen kırmamız lazım."

İDDİALI MİKROSKOP
Yeni bir ürün geliştirdiklerini anlatan Prof. Oral, proje ile ilgili şu bilgileri verdi: "Çok hızlı çalışan bir atomik kuvvet mikroskobu yapıyoruz. Tipik bir atomik kuvvet mikroskobu, satır satır tarayarak gider. Şu anki ürünlerimizle bir saniyede, 1-5 satır arası tarayabiliyoruz. Hızını 100- 200 kat artırarak saniyede 1000 satır tarayan bir mikroskop yapacağız. Fiyat marjımız da 500 bin dolar olacak. İhracat hedefimizi de 5 milyon dolar olarak belirledik. Dövizin yüksek olması da işimize yarıyor çünkü maliyetlerimizin çoğu Türk Lirası bazında."

OLUMSUZ ALGI DEĞİŞMELİ
Yurtdışında yakalanan eğitim şartlarını Türkiye'de sağlamanın önemine dikkat çeken Prof. Ahmet Oral, şunları anlattı: "Türkiye endüstrisinin bir transformasyona ihtiyacı var. Bizi hâlâ devenin üzerinde yaşıyor zannediyorlar. Hain darbeden sonra oluşan algıyı kırmak için daha çok çalışmalıyız. Şikâyet ederek bir yerlere varamayız. Çok çalışmalıyız ve üretmeliz."

AKILLI YATIRIM YAPMAMIZ ŞART
Türkiye'de bir Silikon Vadisi kurulmasına yönelik de değerlendirmelerde bulunan Oral, şunları söyledi: "Bakın hepimizin cep telefonu var. Bunun kilogram fiyatı yaklaşık 5-6 bin dolar. Türkiye'nin ortalama kilogram ihracatı ise 1.2- 1.4 dolar civarlarında. Bizim de hızlıca 5-6 bin dolar seviyesine çıkmamız lazım. Bu konuda da akıllı yatırımlar yapmamız gerekiyor. Türkiye endüstrisinin bir transformasyona ihtiyacı var. Korumacılıkla kurulmuş fabrikalar kaybedilmeden, devlet teşvikleriyle, bir ulusal bilim ve teknoloji stratejisiyle revize edilmesi gerekiyor. Silikon Vadisi projesi bu noktada hayata geçirilirse çok iyi bir adım olacak. Mutlaka yapılması lazım."
BİZE ULAŞIN