35 bin kişiye 75 milyonluk şok

Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda 35 bin vatandaşı kredi kartı üzerinden yaklaşık 75 milyon TL dolandıran suç çetesini yakaladı. 3 ilde düzenlenen operasyonda 4 şüpheli gözaltına alındı.

35 bin kişiye 75 milyonluk şok

Antalya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince kredi kartlarından bilgileri dışında fatura ödemelerinin yapıldığı yönünde vatandaşlardan gelen çok sayıda şikayet üzerine çalışma başlatıldı.

4 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Farklı illerde komisyon karşılığı anlaşmış oldukları Fatura Ödeme Merkezleri aracılığıyla kendilerine ait sistem üzerinden toplamış oldukları fatura ödemelerini internet üzerinden ve IVR (sesli yanıt sistemi) yöntemiyle başkalarına ait banka ve kredi kartı bilgilerini kullanarak yaptıkları tespit edilen 4 şüpheli 3 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alındı.

35 BİN KİŞİNİN KREDİ KART BİLGİSİ

Şüphelilerin ev ve adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda ödemelere ait dekontlar ve dijital materyaller ele geçirildi. Dijital materyallerde yapılan inceleme sonucu şu ana kadar yaklaşık 35 bin kişiye ait kredi kartı bilgilerine ait veri kayıt izine rastlanıldı.

75 MİLYON TL ÖDEME

4 şüphelinin 2 şirket üzerinden şimdiye kadar yaklaşık 200 bin fatura ödemesini yaptıkları ve bu ödemelerin tutarının yaklaşık 75 milyon TL olduğu tespit edildi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 şüpheli emniyetteki işlemleri ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Sorguları ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderilen 4 şüpheliden 3'ü tutuklanırken 1'i serbest bırakıldı.

BİZE ULAŞIN