Güney gaz koridoru ilerliyor

Türkiye ile Batı arasında enerji alanında işbirliğinin devam edeceğini söyleyen Atlantik Konseyi Enerji Merkezi Başkanı Richard Morningstar, “Güney Gaz Koridoru’nun tamamlanma süreci gayet olumlu ilerliyor” dedi

Güney gaz koridoru ilerliyor
Enerjide köprü vazifesi gören Türkiye birçok alanda yeni projeleri bir bir hayata geçiriyor. İstanbul'da 27 - 28 Nisan tarihlerinde bir enerji zirvesi gerçekleştirecek Atlantic Council'ın Küresel Enerji Merkezi Başkanı Richard L. Morningstar SABAH'ın sorularını yanıtladı. Türkiye ile Batı arasında enerji konusundaki işbirliğinin devam edeceğini söyleyen Morningstar, "Güney Gaz Koridoru'nun tamamlanma süreci gayet olumlu ilerliyor. Yirmi yılı aşkın süredir, iki ülke arasındaki ilişkilerde farklı konularda her ne zorluk yaşanmış olursa olsun enerji konusundaki işbirliği ABD'nin Türkiye ile ilişkisinin değişmez bir noktası oldu. Amerika ve Türkiye bu konuyu kendi aralarında başarılı bir şekilde kategorize ettiler. Enerji sektöründeki işbirliğinin devam edeceğine ve hatta devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu işbirliği, ilişki içinde olunan zor taraflar için de iyileştirici bir unsur niteliğinde" dedi.

IRAK GAZI ZOR
Irak'ta Kürt Bölgesel Yönetimi tarafındaki gazın, Doğu Akdeniz kaynakları ile rekabet yaratabilecek ve doğrudan Avrupa'ya ulaşan Güney Gaz Koridoru'na bağlanabileceğini belirten Morningstar, "Ama bu öngörü yakın gelecek için çok da mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye ile İsrail arasındaki enerji alanındaki görüşmelerin Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki varlığını daha makul hale getirdiğini de vurgulayan Morningstar, Karadeniz bölgesi ile alakalı da şu değerlendirmeyi yaptı: "Karadeniz'deki rezervler uzun yıllardır tartışılan bir konu. Karadeniz'de gaz ve petrol rezervleri olduğuna dair öngörüler var ama elbette bunu doğrulayacak arama çalışmaları zaman alacaktır."

TRUMP REGÜLASYONLARI ETKİLİ OLMAZ
ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump döneminde planlanan düzenlemelerde yapılacak rahatlatmaların Amerika petrol ve gaz üretimine büyük bir etkisi olacağına inanmadığını belirten Morningstar, "Trump yönetimi öncesinde Amerika'daki petrol ve gaz üretimi önemli derecede arttı. Amerika'daki üretimi, düzenlemelerdeki rahatlatmalar değil; pazar koşulları belirleyecektir. Pazar koşulları ayrıca, yeni ve daha düşük karbonlu teknolojilere ilişkin devam eden yatırımlar ve gelişmeler konusunda da rotayı belirleyecek" şeklinde konuştu.

BU YILIN ANA KONUSU ENERJİ İŞBİRLİKLERİ
SABAH, aNews ve Daily Sabah'ın medya sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan Atlantic Council İstanbul Zirvesi'nde bu yıl üç ana başlık ve her biri altında da önemli konular masaya yatırılacak. İlk konu başlığı "Barış, İstikrar ve Refahı Sağlamak" olurken alt başlıklarda "Türkiye ve Batı: Stratejik işbirliğini yeniden tanımlamak ile "Bölgesel Enerji İşbirliklerini Güçlendirmek" konusu işlenecek. Doğu Akdeniz Gaz Kaynakları ile Güney Gaz Koridoru diğer başlıklar. Son olarak da "Ekonomik Entegrasyonla Büyümeyi Finanse Etmek" başlığı altında Trump yönetiminin ekonomi politikaları ve bunun bölgeye etkisi ile Afrika'daki yatırımlar tartışılacak.
BİZE ULAŞIN