Dolar Merkez öncesi 3,58 seviyelerinde

Dün Avrupa Parlamentosu'nun skandal bir şekilde Türkiye'yi siyasi denetim altına alma kararıyla 3.60'a kadar yükselen kur yeni günde 3.58 seviyelerinden işlem görüyor. Piyasalar bugün Merkez Bankası'nın faiz kararını bekliyor

Dolar Merkez öncesi 3,58 seviyelerinde

Bankalararası piyasada dolar karar öncesinde 3,57-3,58 bandında hareket ediyor. Euro 3,91'in üzerinde işlem görüyor.

Merkez, saat 14:00'da Para Politikası Kurulu (PPK) Nisan ayı kararını açıklayacak. Bu toplantıdan sonra 15 Haziran'a kadar başka bir PPK toplantısı bulunmuyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Fed'in son 11 yıldaki üçüncü faiz artırımına karar aldığı Mart ayında geç likidite penceresini (GLP) 75 baz puan artırmıştı.

BLOOMBERGHT ARAŞTIRMA ANKETİ

BloombergHT Araştırma'nın 7 yabancı, 14 yerli; toplamda 21 kurumla yaptığı anketin sonuçlarında medyan beklenti GLP dahil olmak üzere faizlerde değişiklik olmaması yönünde.

Öte yandan 2 ekonomist GLP'de 75 baz puan, 2 ekonomist 50 baz puan, 1 ekonomist 25 baz puan artış bekliyor. GLP'de 75 baz puan bekleyen bir ekonomist faiz koridorunun üst bandında da 50 baz puan artış tahmin ediyor.

REUTERS ANKETİ

Reuters anketinde de medyan beklenti BloombergHT Araştırma anketi ile aynı yönde. Reuters anketine katılan 14 katılımcının tamamı politika faizi, faiz koridrounun alt ve üst bantlarında faizlerin sabit tutulmasını bekliyor. Geç likidite penceresinde ise 14 katılımcıdan sekizi artış beklemezken, bir katılımcı 25 baz puan, 4 katılımcı 50 baz puan, bir katılımcı ise 75 baz puan artış öngörüyor.

AA FİNANS ANKETİ

AA Finans'ın, piyasa beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı da yüzde 8 olan politika faiz oranı, yüzde 7,25 olan faiz koridorunun alt bandı ve yüzde 9,25 olan faiz koridorunun üst bandının sabit tutulacağını öngörüyor.

Ankete katılan ekonomistlerin 13'ü yüzde 11 olan geç likidite penceresi (GLP) borç verme faiz oranının sabit kalacağını, ekonomistlerin 8'i ise 25-75 baz puanlık artış olabileceğini tahmin ediyor.

ÇETİNKAYA: SIKI DURUŞ KORUNACAK

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ise son açıklamasında yüksek enflasyonun beklentilerde bozulma riskine işaret ettiğini söyleyen Çetinkaya, enlfasyon görünümü düzelinceye kadar sıkı duruşun korunacağının altını çizdi.

TCMB politika faizini yüzde 8, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7,25 seviyesinde tutarken; koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi yüzde 9.25, geç likidite penceresi faizi ise yüzde 11,75 seviyesinde bulunuyor.

GLP ise bir süredir ana fonlama enstürmanı olarak kullanılıyor.

BİZE ULAŞIN