Gedikli: Türkiye’nin notunu yükseltmek zorunda kalacaklar

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Bülent Gedikli Referandum sonrası ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Gedikli, “Evet kararı ekonomide Türkiye’nin önünü açmış oldu. Bunun da göstergeleri ortaya çıkıyor. Borsamız zirve yaptı, güven endekslerinin hızla arttığını görüyoruz" dedi

Gedikli: Türkiye’nin notunu yükseltmek zorunda kalacaklar

Çelik siyasi iradenin ne demek olduğunu anlatan Gedikli, "Milli ekonomi anlamına geliyor. Milli iradeye dayalı siyasi istikrar anlamına geliyor. Kendi öz değerlerimize dayalı bir devlet vizyonu oluşturma anlamına geliyor. Bütün bunlar özellikle ekonomimize olumlu yansıyacak" ifadelerini kullandı.

"İYİ BİR BÜYÜME ORANI YAKALAYACAĞIZ"

Gedikli, "Evet kararı ekonomide Türkiye'nin önünü açmış oldu. Bunun da göstergeleri ortaya çıkıyor. Borsamız zirve yaptı, güven endekslerinin hızla arttığını görüyoruz. Hizmet sektöründe güven endeksi de arttı, yatırımlar canlandı. Uluslararası yatırımcının da kendi yatırımcımızın da ilgisi artmaya başladı. 2017 yılı bu anlamda çok güzel bir yıl olacak, iyi bir büyüme oranı yakalayacağız" dedi.

"TÜRKİYE'NİN NOTUNU YÜKSELTMEK ZORUNDA KALACAKLAR"

Türkiye'nin yakın siyasi tarihinin 15 Temmuz öncesi ve sonrası olarak ikiyi ayrıldığını belirten Bülent Gedikli, "Reyting kuruluşlarının 15 Temmuz öncesinde ve sonrasındaki tavırları ile referandum öncesi ve sonrasında tavırları değişiklik gösteriyor. Siyasi değerlendirmeler yaptıklarını görüyoruz. Değerlendirmelerine daha çok siyasi yaklaşımları koymaya başladılar. Referandumdan önce bizim notumuzu düşürmüşlerdi. O zaman da söylemiştim, bunu kesinlikle yapmayın, bu sizin itibarınızın da düşmesine neden olur diye. Notu düşürdüler, kendi itibarlarını da sıfırladılar, bunu gördüler. Şimdi yaptıkları bir nevi itibar düzeltme çabasıdır. Bundan sonraki süreçte göreceksiniz Türkiye'nin notunu yükseltmek zorunda kalacaklar" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN