Dolar son 4 ayın en düşük seviyesinde

Merkez Bankası'nın geç likidite penceresindeki yarım puanlık faiz artışı sonrası sıkılaştırma adımları ve küresel risk iştahıyla dolarda aşağı yön devam ediyor. Merkez Bankası'nın adımları ve küresel risk iştahıyla dolar 3,56'nın altına inerek yaklaşık 4 ayın en düşük düzeyini gördü

Dolar son 4 ayın en düşük seviyesinde

Artan küresel risk iştahına ek olarak Merkez Bankası'nın (TCMB) dün para politikasında sıkılaştırma yanlısı beklentilerin üzerinde adımı sonrası dolar/TL'de aşağı yön devam ediyor.

Bankalararası piyasada dolar 3,5555 ile yaklaşık 4 ayın en düşük düzeyine geriledi. Kur 3,56 sınırında hareket ediyor. Euro 3,88'in altında seyrediyor.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 3,50 seviyesinin önemli psikolojik destek olduğunu, 3,60 seviyesinin ise direnç konumunda bulunduğunu belirtiyor.

MERKEZ BANKASI ETKİSİ

Merkez Bankası yaptığı toplantıda politika faizi ve faiz koridorunda değişikliğe gitmezken, geç likidite penceresinde uyguladığı faizi yarım puan artırarak yüzde 12,25'e yükseltti.

Merkez Bankası bugün BIST kotasyon yoluyla 5 milyar TL fonlama sağladı. Ortalama fonlama maliyetinin 25 baz puan artarak yüzde 11,75 civarına yükselmesi bekleniyor.

Bankacılar kurumsal döviz alımlarını da hesaba katarak kurda 3.50'nin altında kalıcı bir seyrin şimdilik mümkün olmayabileceğini düşünüyorlar.

BİZE ULAŞIN