2017 toparlanma yılı olmalı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin 2017’nin başta turizm olmak üzere tarım, inşaat ve tüm sektörlerde toparlanma yılı olmasını ümit ettiklerini söyledi

Antalya'nın, 2017 yılının turizm başta olmak üzere, ticaret, tarım, sanayi ve inşaat gibi bütün sektörlerde toparlanma yılı olması ümidiyle yurtiçi ve yurtdışındaki gelişmeleri hassasiyetle izlediğini vurgulayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, 2015 Mart ayından bu yana turizmde pozitif bir gelişmeyi ilk kez son bir haftada Rusya pazarından girişlerin artmasıyla görmeye başladıklarını söyledi. Dört aylık toplamda turist sayısındaki gerileme devam etse de son günlerde artıya geçilmiş olmasının, Rus pazarında sorun yaşanmadığı takdirde geçen yıldan daha iyi bir duruma işaret ettiğine değinen Çetin "Henüz yeterli ve net bir gelişme olmamasına ve Avrupa pazarındaki genel kan kaybına rağmen bu değişimi bile olumlu karşılıyoruz. Tarım sektöründe uzun yıllar sonra ilk kez ürün değerinde artış görüyoruz, ancak net tabloyu önümüzdeki aylarda görebileceğiz. Rusya pazarının tarım ihracatına açılması Antalya için büyük önem taşımaktadır" dedi.

YOĞUN ÇABA HARCADIK
Turizmde tanıtım ve diğer sektörlerde de ihracat için Antalya Valiliği öncülüğünde yoğun çaba harcadıklarını belirten Çetin "Odamız, gerek tanıtım çalışmalarına gerekse üyelerimizin yurtdışı pazarlara açılmasına destek olmaktadır. Ekonomi Bakanlığı destekli projelerimiz kapsamında gıda, tarım ve inşaat sektörlerimizin URGE İhracat gruplarına katılan üyelerimiz Japonya'dan Brezilya'ya hedef ülkelerde pazar aramaktadır" diye konuştu. 2015'ten itibaren talep ettikleri düzenlemelerin 2016 sonu ve 2017 yılı başında uygulamaya alındığını hatırlatan Çetin, "Vergi yapılandırması, SGK borcu yapılandırma ve ertelemesi, istihdam teşviki ve TOBB Nefes Kredisi ile öncülük ettiği KGF destekli KOBİ kredileri desteği birçok üyemiz için yararlı oldu" dedi. Çetin, gerek reel sektör gerekse Antalya olarak uzun vadeli yapısal değişim politikalarına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

FESTİVAL PERDE AÇIYOR
Antalya'da bu yıl 8'incisi düzenlenecek olan Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali'nde Türkiye'den 6, yurtdışından 3 tiyatro topluluğu 11 farklı oyun sergileyecek. Festivalin yurtdışı katılımcılarından Romanya, Rusya ve Arnavutluk da tiyatronun dahi ismi İngiliz William Shakespeare'in üç oyununu sahneleyecek. IV. murat geliyor Devlet Tiyatroları'nın Antalya'da düzenlediği festival 18 Mayıs Perşembe günü Ankara Devlet Tiyatrosu'nun 4'üncü Murat eseriyle başlayacak. Festival, 27 Mayıs tarihine kadar birbirinden eşsiz oyunlarla tiyatro severleri sanata doyuracak. Festivalin atölyeler bölümü kapsamında da ünlü oyuncu Ali Meriç tiyatroseverlerle buluşacak.
Batı Akdeniz ihracatı yarım milyar dolar
Rusya'nın getirdiği ihracat yasağına rağmen Batı Akdeniz'de ihracat yüzde 24 artarak 500 milyon doları aştı. Yasakların kalkması halinde 1.6 milyar dolarlık yıl sonu hedefi artırılacak

Antalya ihracatının lokomotifi domates başta olmak üzere sebze ürünlerine Rusya'nın getirdiği yasağın sürmesine rağmen Batı Akdeniz bölgesi ihracatı yılın 4 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 24 artarak 500 milyon doları aştı. Bölgedeki ihracat artışı, Türkiye genelindeki ihracat artışını ikiye katladı.

ALTERNATİF PAZARLAR
2015 yılında 167.4 milyon dolarlık domates ihracatının 114.5 milyon dolarlık bölümü Rusya'ya gerçekleşmişti. Uçak krizi sonrası Rusya'nın yasak uygulamaları başlarken, 2016 yılında domates ihracatı 93.2 milyon dolara düştü. Antalya bu yasakları yeni pazar arayışlarıyla çözmeye çalışırken, 2017'nin ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 42 artan domates ihracatı 74.2 milyon dolara ulaştı. Yıl sonu hedefi 100 milyon dolar rakamını yeniden yakalamak olacak.

15 YILDA 14 KAT ARTTI
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, son 10 yıllık periyoda bakıldığında bölge ihracatının istikrarlı şekilde arttığına dikkat çekerek, "100 milyon dolar seviyelerinden gelen ihracatımız, son 15 yılda yaklaşık 14 kat artarak 1.5 milyon dolara dayandı" dedi. Satıcı bölge ihracatında lokomotifin yaş sebze meyve olduğunu ifade etti.
BİZE ULAŞIN