‘25 milyarlık meyve ve sebze atık oluyor

Gelecekte yaşanacak sıkıntıların gıda kaybından olacağını belirten Metro Toptancı Maket Genel Müdürü Kubilay Özerkan, Türkiye’de üretilen 49 milyon ton meyve ve sebzenin en az yüzde 25’inin kayba uğradığını söyledi

‘25 milyarlık meyve ve sebze atık oluyor
Dünya nüfusunun 2050 yılında 9.1 milyar olacağı tahmin edilirken küresel gıda üretiminin, artan nüfusun taleplerini karşılayabilmesi için 2050'ye kadar yüzde 60 artması gerektiği hesaplanıyor. 800 milyon insanın aç olduğu dünyada, tüketim için üretilen gıdanın neredeyse üçte biri boşa gidiyor. Gelecekte yaşanacak asıl zorluğun kayıp ve atıkların sürdürülebilir bir şekilde azaltılması olduğunu belirten Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, Türkiye'de üretilen 49 milyon ton meyve ve sebzenin en az yüzde 25'inin üretim ve dağıtım zinciri aşamasında kayba uğradığını söyledi. Özerkan, "Parasal açıdan bakacak olursak, Türkiye'de sebze meyve ticareti 100 milyar TL civarında. Bu miktarın minimum 25 milyarlık bölümü atık ve kayıp oluyor. Bu milli kaynak israfıdır" diye konuştu. Gıda ve atık kayıplarının azaltılmasındaki kayıplara değinen Özerkan, "Bu kayıplarının azaltılması 'üçlü kazanç' olarak değerlendiriliyor. Atık ve kayıplarda azalma, çiftçiler, şirketler ve tüketiciler için para kaybının önlenmesi, daha az israfla daha fazla insanın beslenmesi ve iklim, su ve toprak kaynakları üzerindeki baskının azalması anlamına geliyor" diye konuştu. Meyve, sebze gıda atık ve kayıplarını bir memleket meselesi olarak gördüklerini belirten Özerkan, "Üreticilerin çeşitli zorluklarla ve kıt kaynaklarla ürettiği meyve ve sebzelerin çöpe atılmaması ve milli kaynakların israf olmaması için, atık ve kayıpların en aza indirilmesi amacıyla satış koşullarını geliştiriyor, standartlara uygun yatırım yapıyoruz. Tüketim analizleri yaparak; doğru miktar, kalite ve özellikte planlı üretim yaptırma hedefiyle kayıpları en aza indiriyoruz" dedi. 'Teknoloji ile gıda kaybı 3 kat azaldı' Ürünlerin raf ömrünü uzatmak için teknolojiye her yıl 7 milyon TL yatırım yaptıklarını belirten Özerkan, "Eğer soğuk zincire yatırım yapmasaydık, gıda kaybımız 3 kat artarak 24 milyon TL olacaktı. Bu durumda maliyeti 7 milyon TL olmasına rağmen gıda kaybımızı azaltıyoruz ve 9 milyon TL kazanıyoruz. Sonuç olarak, teknolojiye yatırım yapmak bir maliyet olarak değil, bir iş stratejisi olarak görülmelidir" diye konuştu.

'Satış öncesi gıda kayıbı fazla'
Gıda kayıplarının gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki sebeplerinden bahseden Özerkan, "Gıda kayıpları, üretim planlaması, hasat öncesi ve sonrası teknik bilgi, altyapı ve taşımacılık eksikliğinden kaynaklanıyor. Büyük bir kısmı perakendeciye ulaşmadan önceki dönemde gerçekleşiyor. Gelişmiş ülkelerde ise müşteri tutumu, müşteri alışveriş planlaması eksikliği, son kullanma tarihinin karışıklığı, eğitimsiz perakende personeli gıda kaybına sebep oluyor" ifadelerini kullandı.

Toptan hazır giyim mağazaları AVM'de buluşuyor
İstanbul yeni bir toptan hazır giyim AVM anlayışı ile tanışıyor. Zeytinburnu'nda açılacak olan Textil Port, toptan bayan, erkek, spor, çocuk ve diğer tüm giyim branşlarındaki markalara hizmet verecek. AVM'de toplam 126 mağaza ve 16 home office bulunuyor. Haziran ayında Textil Port'da ticaretin başlayacağını ifade eden Proje Müdürü İsmail Aydın, "Textil Port, toptan hazır giyim mağazalarının yer alacağı bir AVM. 42 bin metrekare kapalı alana sahip. Açık havada yürüme yolları, yüksek tavanlı mağazaları, kafe ve restorantıyla lüks bir AVM konseptinde. Burayı, toptan bayan, erkek, çocuk, spor ve diğer özel giyim ürünlerin satılacağı markaları tek bir yerde toplamayı hedefleyerek yaptık" dedi. Toptan hazır giyimmerkezlerindeki mağzaları AVM konseptine dönüştürdüklerini belirten Aydın, "Mimari estetik olarak farklı bir proje geliştirdik. Geniş bir caddede yürüyorsunuz, oturup dinleneceğiniz çay içebileceğiniz yerler var. AVM'nin içinde bankadan mescide her sosyal donatı mevcut" diye konuştu.

'Ulaşım ağnın tam ortasında'
Textil Port'da, müşteri ve mağaza sahipleri için 450 araçlık otopark dışında, kafe-restoran, eczane, döviz bürosu, bankası ve mescidiyle, alış verişe gelen müşterilerin dilediği kadar AVM'de kalabileceğini söyleyen Aydın sözlerine şöyle devam etti: "Zeytinburnu'nda hizmet verecek olan Textil Port, Atatürk Havalimanı, E-5 Topkapı, Laleli, Yeşildirek, Merter, Osmanbey'in tam ortasında. Avrasya Tüp Geçidi ve Marmaray'ın hemen yanıbaşında. Kabataş-Bağcılar tramvay hattına sadece 3 dakika yakınlıkta."
BİZE ULAŞIN