3 yılda eğitime 500 milyon yatıracak

Bahçeşehir ve Uğur Eğitim Kurumları’nın Başkanı Enver Yücel, 3 yılda okul sayısını 150’ye çıkarmak için 500 milyon liralık yatırım yapacaklarını söyledi. Yücel, ABD ve Kanada’da da yatırımlarına devam edeceklerini belirtti

3 yılda eğitime 500 milyon yatıracak
Tüm Türkiye'ye yayılmış okulların yanı sıra Avrupa ve Amerika kıtalarında da eğitim kurumları bulunan Bahçeşehir ve Uğur Eğitim Kurumları'nın Başkanı Enver Yücel, kendi alanlarında daha da büyümek istediklerini ve bunun için yeni yatırım kararları aldıklarını söyledi. Yücel, 100'e ulaşan okul sayısını önümüzdeki üç yılda 50 okul daha artırmak için eğitime 500 milyon TL'lik yatırını yapacaklarını ifade ediyor. Yaklaşık 40 yıl önce üç odalı bir dershaneyi alarak eğitim sektörüne ilk yatırımını yapan Enver Yücel, bugün 100'ün üzerinde eğitim kampüsüyle hizmet veren Bahçşehir ve Uğur Eğitim Kurumları'nın sahibi. Yücel, orta vadede eğitim alanında daha da büyümeye hazırlanıyor. Yeni açılacak 50 okul için önümüzdeki üç yılda 500 milyon TL yatırım yapacaklarını belirten Yücel, yurtdışında da ABD ve Kanada'da yatırımların devam edeceğini ifade ediyor. Kodlama dilini bilen nesiller gerek "Bugün süper güçlere baktığınızda tamamı eğitimi ciddiye alan ülkeler. Bizde de yavaş yavaş eğitimin ekonomiyle olan ilişkisi anlaşılmaya başladı. Eğitimin para ve yüksek refah düzeyi anlamına geldiğini yeni öğreniyoruz. Eğitim ekonominin de en önemli girdisi" diyen Yücel, şu an Türkiye'de endüstri 4.0'ın konuşulduğunu endüstri 4.0'a geçebilmek için eğitim sistemi ve kültürünün dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. "Teknoloji, Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda da bir an önce üretimde teknoloji devriminin başlaması gerektiği vurgulanıyor. Bunu başarmak için kodlama dilini bilen nesillere ihtiyacımız var. Dünya bu yöne gidiyor" diyen Yüzel, bu noktada öncelikle eğitimin sadece devlet işi olmaması, özel sektörün devrede olması gerektiğini kaydetti. Yücel şöyle devam etti: "Türkiye genelinde 38 bin civarında okul var. Özel öğretim kurumlarının kısa bir zaman önce oranı yüzde 3'lerdeydi, şimdi ise yüzde 8'lere geldi. 10 yılda, özellikle dershanelerin kapatılıp özel okula dönüşmesiyle bu rakamlara geldik fakat hâlâ yetersiz. OECD ülkelerinde bu oran yüzde 15'lerde. Eğitimde en önemli nokta bina yatırımı değil, akademik kadronun kalitesi, eğitim müfredatıdır. Biz de yurtdışındaki okullarımızla eğitim trendlerini yakından takip edip, okullarımızda uyguluyoruz."

Kodlama eğitimi 5 yaşından itibaren başlıyor
Milli Eğitim Müfredatı'nda 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibarıyla bilişim teknolojileri ve yazılım dersi kapsamında 5. ve 6. sınıflarda zorunlu, 7. ve 8. sınıflarda seçmeli olarak yer alacağı açıklanan kodlama eğitimi, Bahçeşehir Koleji'nde erken çocukluk eğitiminde başlıyor. 5 yaşından itibaren kodlama ve robotik dersleriyle tanışan Bahçeşehir Koleji öğrencileri, daha geç yaşlarda bu alanla ilgili dersler alan yaşıtlarına göre yazılım diline daha kolay adapte oluyor.

Eğitim alanında dünya markası olmak istiyoruz
Türkiye ile birlikte Avrupa'nın da en büyük eğitim kurumu olduklarının altını çizen Yücel, "Bizim tek işimiz eğitim. Türkiye'de Bahçeşehir Üniversitesi haricinde, 35 ilköğretim okulu, 18 lise, 47 anaokulu sahibiyiz. Hedefimiz üç yılda bu sayıyı 150 okula, 120 bin öğrenciye çıakrmak. Bu yıl 350 milyon TL civarında yatırım yapacağız. Bu rakamın yanı sıra önümüzdeki üç yılda 500 milyon TL üzeri bir yatırım gündemimiz var" diye konuştu. Bu yolda dünya markası olmak istediklerinin altını çizen Yücel, "Bu yolda önemli bir adım daha attık ve Kanada'da Fulford Academy'i bünyemize kattık. Şu an başka fırsatları da değerlendiriyoruz. Amerika'yı iyi biliyoruz. Önümüzdeki süreçte Amerika ve Kanada'da güçlenmek istiyoruz. ABD'de Washington'da Beyaz Saray yanında bir BAU International okulumuz var, bir de Mentora dil okullarımız var. New York'ta, Florida ve San Fransisco'da Mentora dil okulumuzu yaygınlaştırmak istiyoruz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN