Ar-Ge devriminde maya tuttu

Türkiye ekonomisi Ar-Ge ve inovasyon kavramlarıyla son 30 yılda tanıştı. SABAH gazetesi ise bu konudaki öncü çalışmaları ile dönüşümün önemli bir parçası olmayı başardı

Ar-Ge devriminde maya tuttu
Çeyrek asrı aşkın bir süredir teşvik politikaları ile önemli gelişim sağlayan Türkiye ekonomisi özellikle Ar-Ge teşviklerinde altın çağını yaşıyor. 2000'lerde milli gelirin binde 1'i seviyelerinde seyreden teşvik oranları 2017'de yüzde 1 sınırına kadar dayandı. Atılımlar sonuçlarını da vermeye başladı. Patent liginde cumhuriyet tarihi boyunca alt sıralarda yer alan Türk firmaları bugün patent artış hızında dünya ikinciliğine yükseldi. Yine bu yıl gerçekleşmesi beklenen 85 bin marka başvurusu ile de yerli firmalar Avrupa sıralamasının en üstüne yerleşti. SABAH, bu konudaki öncü yayınları ile hem reel sektörü hem de girişimci adaylarını motive etmeyi başardı.

DESTEKLER SÜRÜYOR
Bu alandaki yeni hedeflerden biri de desteklerin tek merkezden çıkarılarak yerel otorite ve merkezlerce verilmesi olacak. Bu kapsamda ilk adımlardan biri de atıldı. Hükümetin hazırladığı program ile 10 şehirde 10 adet KOBİ Vadisi kurulacak. Uluslararası finansman da sağlanan projeyle KOBİ'lerin küresel ortaklıklar yapması da kolaylaştıracak. Program kapsamında ilk etapta 120 milyon euro yatırım yapılacak. Proje 2023'te tamamlanacak. İş Geliştirme Merkezi Projeleri'nin referans alındığı yeni modelde 4. Sanayi devrimini baz alan yeni nesil KOBİ'ler yaratılacak. Yeni projeyle bölgesel girişimciliğin desteklenmesi, yerel KOBİ'lerin ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin artırılması da hedefleniyor. KOBİ Vadisi'nin içinde yer alan şirket, ofisten ihracat desteğine, markalaşmadan, teknoloji kredilerine kadar tüm destekleri bulunduğu merkezden alacak. Fabrikalarını ise TOKİ yapacak. Bölgesel kalkınmanın dengeli dağılımını sağlamak için İŞGEM Projeleri farklı il ve ilçelerde hayata geçirilecek. 10 pilot il arasında, Konya Denizli, Kastamonu, Malatya, Van, Yozgat, Elazığ, Manisa, Sivas ve Gümüşhane yer alıyor.

VERGİ İSTİSNASI VAR
Teknoloji geliştirmeye odaklanan firmalar için önemli bir teşvik mekanizması da bu kapsamda yürürlüğe girdi. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'nin içindeki şirketlerin kazançları 31 Aralık 2023'e kadar kurumlar vergisinden, damga vergisinden ve bölge alanı içerisinde sahip olduğu taşınmazlar dolayısıyla da emlak vergisinden muaf tutulacak. Yine destek personeli sayısının toplam Ar-Ge ve tasarım personeli sayısının yüzde 10'unu aşması halinde, brüt ücreti en az olan destek personelinin ücretinden başlamak üzere her türlü vergi istisnası uygulanacak. Brüt ücretlerin aynı olması halinde, ücretine her türlü vergi istisnası uygulanacak destek personeli ise çalıştığı girişimci firma tarafından belirlenecek. Dünyada uzun süredir tartışılan ve nihayetinde gelişmiş ülkelerde fiilen uygulamaya geçen Endüstri 4.0, nam-ı diğer Dördüncü Sanayi Devrimi Türkiye ekonomisinin de gündemine girdi. Özellikle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu konuda ciddi bir gayret sarf ediyor.
BİZE ULAŞIN