Bankalar büyümeye destek olmayı sürdürecek

Bankacılık sektörünün, yatırımlarını Türkiye’nin kalkınmasını ve hedeflerine ulaşmasını sağlayacak şekilde yönlendirmeye devam edeceğini belirten Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, “2023 yılına doğru kalkınmayı desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi

Bankalar büyümeye destek olmayı sürdürecek
Cumhuriyetin 100. yılının kutlanacağı 2023 yılına 6 sene kaldığını belirten Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, "Ülkemizin 2023 stratejik vizyonu 'muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma' amacıyla oluşturulurken, bunu gerçekleştirmek üzere birçok alanda hedefler belirlendi. Söz konusu hedeflerin en önemlileri arasında ekonomik büyüklüğün bugünkü 857 milyar dolar seviyesinden 2 trilyon dolara çıkarılması yer alıyor. Bunlar, uzun vadede gerçekleştirmek üzere 2008 yılında belirlenmiş ekonomik, sosyal, politik ve kültürel alanda birçok ortak çalışmanın hayata geçirilmesi ile ulaşılacak hedefler" dedi.

HEDEFLERE ODAKLANILDI
Ülkemizde yaşanan dönemsel olayların bu güçlü vizyona etkisinin kısıtlı olacağını ifade eden Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü: "2016 yılı içinde yaşananların atlatılması için bütün otoriteler ve politika yapıcı merciler gerekli önlemleri almış ve Türkiye ekonomisinin yeniden uzun vadeli hedeflerine odaklanmasına imkân sağlanmıştır. 2017'nin ilk aylarında bunun işaretlerini hemen her sektörde olumlu şekilde görüyoruz. Kendi sektörümüze bakacak olursak; Türkiye'nin finans sistemi tıpkı kıta Avrupası'nda olduğu gibi banka merkezli olduğundan bankacılık alanına özellikle ekonomik hedeflerin gerçekleştirilmesinde çok büyük görevler düşüyor. Bankacılık dışındaki kanalların finansmana katkısı oldukça düşük seviyelerde. Bankacılık sektörü ve diğer bütün ekonomik mecralar bu stratejik vizyonun hayata geçirilme çalışmalarında üzerlerine düşen görevi tamamlamaya devam edecektir."

BÜYÜMEYE FİNANSMAN
Önümüzdeki dönemde de sektörde yaşanan inovasyona dayalı gelişimi bakış açılarının merkezinde tutacaklarına değinen Ateş, "Müşterilerimizin yaşamında fark yaratmaya odaklı bir banka olmaya, dijital ve mobil teknoloji alanlarında müşterilerimize hızlı ve avantajlı çözümler sağlayacak hizmetlere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Denizbank ve Türk bankacılık sektörünün bütün üyeleri, yatırımlarını Türkiye'nin kalkınmasını ve hedeflerine ulaşmasını sağlayacak şekilde yönlendirmeye devam edecektir. Önümüzdeki dönemde de bankaların büyümeye destek verebilmesi mümkün. Sermaye yeterlilik oranı yüzde 15.9 ile global standart olan yüzde 8'in yaklaşık iki katı" dedi.

2023 HEDEFLERİNE DESTEK
Hakan Ateş, önümüzdeki döneme ilişkin stratejilerini ise şöyle açıkladı: "Ülkemizin sürdürülebilir uzun vadeli kalkınma projeksiyonunda turizm, enerji, KOBİ, tarım, eğitim, sağlık gibi sektörlerimizi ekonominin can damarı olarak gördük. 2016 yılında KOBİ ve tarım bankacılığında sektörün üzerinde bir büyüme sağladık. Bu güçlü performansımızı devam ettirip 2023 hedeflerine ulaşmada önemli bir rol üstlenen KOBİlere ihtiyaçları olan finansmanı ve bankacılık çözümlerini sağlamaya devam edeceğiz. Bir taraftan yenilikçilik yolunda adımlar atarken diğer taraftan da niş sektörlerdeki birikimimiz ve bunun bize sağladığı güçlü avantajları kullanmaya devam edip 2023 yılına doğru kalkınmayı desteklemeye devam edeceğiz."

ÇİZGİSİNDEN ÖDÜN VERMEDİ
Hakan Ateş, SABAH gazetesi ile ilgili olarak, "Yayına başladığı günden bu yana çizgisinden ödün vermeksizin okur kitlesini büyük bir hızla artıran ve Türk basınında kıymetli bir yeri bulunan Sabah Gazetesi'nin, köklü geleneklerini koruyarak, sadık okur kitlesinin de gücüyle başarılı çalışmalarını sürdüreceğine yürekten inanıyorum. Gazetenizin 32. yaşını en içten dileklerimle kutluyorum" dedi.

YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ İSTİKRARI GÜÇLENDİRECEK
Son yıllarda yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarın, halkın demokratik tercihiyle belirlenen yeni hükümet sistemiyle artarak devam edeceğini belirten Ziraat Katılım Genel Müdürü Osman Arslan, geçmiş dönemlerde yaşanan siyasi belirsizlik risklerinden arınmış bir Türkiye'nin ekonomik alanda da atılımlarını sürdüreceğini söyledi.

KATILIMIN PAYI ARTACAK
Ekonomideki olumlu performansta katılım bankacılığı sektöründeki gelişmelerin de doğrudan rolü olacağını ifade eden Arslan, "Gerek yurtiçi gerekse uluslararası yatırımcıların ilgisini daha fazla ve etkin bir şekilde ülkemize çekerek küresel bir finans merkezi olabilmek için katılım bankacılığının bankacılık sektörü içerisindeki payını arttırmayı hedeflemekteyiz. Ziraat Katılım olarak önümüzdeki dönemde ülke yararını gözeten, istihdam odaklı projelerle ülkemizin kalkınması sürecinde ekonomik büyümeyi destekleyen bir politika izlemeye, genişleyen şube ağımızı ve alternatif dağıtım kanallarımızı etkin şekilde kullanarak daha geniş kitlelere ulaşmaya devam edeceğiz" dedi

SABAH gündeme ışık tutuyor
Osman Arslan, SABAH Gazetesi ile ilgili olarak, "Türk basınının köklü bir temsilcisi olan Sabah gazetesi, yayınlandığı günden bu yana ülke gündemine ışık tutmaya devam ederken halkımızın doğru ve tarafsız habere ulaşmasında da önemli katkılar sunmaktadır" dedi.

TÜRKİYE BÜYÜME POTANSİYELİNİ KORUYOR
Zorluklar ve belirsizliklerle dolu bir sürecin ardından 2017'nin, hükümetin kararlılığı ve yapısal reformların hızlanmasıyla ekonominin hız kazandığı bir yıl olarak başladığını belirten Türkiye Finans Genel Müdürü Wael Raies, "Türkiye'nin dinamik ve güçlü yapısıyla birlikte küresel durgunluğa rağmen büyüme potansiyelinin devam ettiğini görüyoruz. Böyle bir ortamda bankamız da 3 bin 900 çalışanıyla olağanüstü gayret ve çalışma azmiyle ekonomiye katkı vermeyi sürdürüyor" dedi. Türkiye Finans olarak bu dönemde, katılım bankacılığının reel sektöre doğrudan verdiği desteğin çok önemli olduğunu düşündüklerini kaydeden Raies, "Gelecekte, Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarına verdiğimiz önemin yanı sıra katılım bankacılığına dinamizm katmaya ve sektörü büyütmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki süreçte daha hızlı büyümesini hedeflediğimiz bankamız, üzerine düşen her türlü çabanın içinde olarak ekonomik gelişimi desteklemeye devam edecek" diye konuştu. LOKOMOTİF YAYIN
Genel Müdür Raies, SABAH gazetesi ile ilgili olarak ise, "Sabah Gazetesi'nin, Türkiye basınının lokomotif yayınlarından biri olarak Türk ekonomi ve politikasını daha ileri taşımak için çalışmaya devam edeceğinden hiç şüphemiz yok" açıklamasında bulundu.
BİZE ULAŞIN