Borsada şirketlerin değeri 200 milyar doları geçti

Borsadaki yükseliş ve dolardaki düşüş, şirketlerin piyasa değerini 201 milyar dolara taşıdı. TL bazında 1 Aralık’tan bu yana 177 milyarlık yükseliş gerçekleşti

Borsada şirketlerin değeri 200 milyar doları geçti
Borsada, siyasi istikrarı kalıcı hale getirecek anayasa değişikliğinin halk tarafından onaylandığı 16 Nisan referandumundan önce başlayan, sonrasında ise güçlenen iyimser hava endekse rekor kırdırırken, şirketlerin piyasa değerini de 200 milyar doların üstüne taşıdı. Borsa İstanbul'da 7-28 Nisan tarihleri arasında yüzde 7 yükselen endeks, geçen hafta 95 bin 196 puanla tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Endeks haftayı yüzde 2.4'lük yükselişle tamamlarken, 94 bin 655 puanla en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

4 AYDA 177 MİLYAR TL
Endeksteki yükseliş ve dolardaki değer kaybı Türk şirketlerinin piyasa değerini de TL bazında zirveye taşıdı. İşlem gören şirketlerin değeri, 7 Nisan'dan bu yana 43 milyar TL artarak 715 milyar liraya ulaştı. Şirketlerin değeri aynı dönemde dolar bazında ise yaklaşık 21 milyar dolarlık artışla 201.1 milyar dolara çıktı. Borsada endeksin yüzde 30 yükseldiği 1 Aralık 2016'dan bu yana ise, şirketlerin değerindeki artış TL bazında 177 milyar TL oldu.

YENİ HEDEF: 98.000
Endeks, Gezi öncesindeki seviyeyi geçerken, BIST- 30'daki hisselerin önemli bir bölümünün halen o tarihteki fiyatların altında olması önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri güçlendiriyor. Garanti Bankası 2013 Mayıs seviyesinin yüzde 8, Türk Telekom yüzde 6, Yapı Kredi yüzde 27, Türk Hava Yolları yüzde 18, Sabancı Holding yüzde 14 altında bulunuyor. Borsa İstanbul'un kendi ligindeki piyasalara göre yüzde 25 civarında ucuz olduğuna dikkat çeken analistler, kısa vadede hedefin 98 bin olduğunu belirtiyor.

BU YÜKSELİŞ YAPAY DEĞİL
Gezi olaylarından önceki endeksin referandum sonrası görüldüğüne işaret eden Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, yaşanan yükselişin yapay olup olmadığının firmalara bakılarak anlaşılabileceğini söyledi. Karadağ, "Firmalarımız, bankalarımız halen özkaynak değerinin altında işlem görüyor. THY, Turkcell gibi firmaları kıyasladığımızda halen olması gereken fiyatın altındalar" dedi. Hayata geçirmeyi planladıkları yeni ürünlere de değinen Karadağ, "Survivor'ı bile borsada satacağım. Survivor'ı yatırımcıya açmak, borsada satmak için Acun Ilıcalı ile görüşeceğim" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN