Büyüme ivmesini hızlandıracağız

Türk Ytong Başkanı Fethi Hinginar, “İstikrar çok önemli. Verimliliğin artması için stabil dönemlerin daha uzun olması gerekir. Çalışma ivmemizi yükselteceğiz” dedi

Büyüme ivmesini hızlandıracağız
İnşaat sektörünün Türkiye'nin lokomotifi durumunda olduğunu söyleyen Türk Ytong Sanayi A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, "Son 2 yıldır farklı gerekçelerle ekonomik anlamda çetin süreçlerden geçmemize rağmen, inşaat sektörü büyümeyi sürdürdü. Elbette istikrar çok önemli. Verimliliğin artması için stabil dönemlerin daha uzun olması gerekir. Bu nedenle önümüzdeki dönemin gerek siyasi gerek ekonomik anlamda stabil olmasını umuyoruz. İvmeyi artırmamız, ülke olarak büyüme potansiyelimizi yükseltmemiz için bunun kritik faktör olduğunu düşünüyorum" dedi. Yeni döneme ilişkin hayata geçirmeyi planladıkları yatırımlar hakkında da bilgi veren Hinginar şunları kaydetti: "Geçtiğimiz yıl önemli bir yatırımı devreye aldık. Çatalca'da 30 milyon Euro yatırımla devreye aldığımız yeni üretim tesisimiz ile birlikte kapasitemizi 2,5 milyon metreküpe çıkardık. Bu sayede gazbeton üretiminde dünya liderliği konumuna ulaştık. Bu yıl ayrıca Avrupa'nın tercih ettiği ısı yalıtım malzemesi Multipor'u Türkiye'de üreterek, piyasaya sunduk. Mineral esaslı, yanmaz ve nefes alan Multipor Isı Yalıtım Levhası, yapılarda A1 sınıfı yanmaz ve güvenli ısı yalıtım uygulamaları sağlıyor. Bu açıdan Multipor ile pazardaki önemli bir beklentiye cevap vermekteyiz. Ytong her zaman yenilikleri ile yapı malzemeleri pazarına yön veren öncü markalardan olmuştur. Multipor'un üretimiyle gazbetonun yanı sıra ısı yalıtım sektörünün de belirleyicisi olmayı hedefliyoruz. 2018 yılında ise dünyanın en büyük Ytong fabrikasını Gebze-Dilovası'nda devreye alacağız. Gebze fabrikamıza 50 milyon Euro'luk bir yatırım yapacağız.

BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜM YAŞANDI
Konut sektörünün 32 yıl öncesi ve bugünü hakkında da değerlendirmeler yapan Hinginar şunları söyledi: "1980'li yıllar da kentsel dönüşümün yoğun olduğu bir dönemdi. Nüfusun sürekli artması, kırsaldan şehirlere göçün yoğunlaşması ile birlikte Türkiye'nin dikey yapılaşmaya başlaması 80'li yıllara tekabül eder. Ancak maalesef mevzuatlar, yapım kalitesi ve ruhsatlandırma yeterli değildi. Nitekim 1999 Marmara depremi bu anlamda çok acı bir tecrübe oldu. 30 yıl önce yapılan bu yapıların yenilenmesi gerekti. Bugün artık kentsel dönüşüm zorunlu hale geldi ve kalitesiz yapılaşmanın önüne geçmek üzere adımlar atıldı. Türkiye adeta baştan yapılaşıyor."

MEDYADA BAŞARI YAKALADINIZ
Hinginar, 32. yaşını kutlayan Sabah gazetesinin sektördeki yerini ise şu sözlerle anlattı: "Sabah Gazetesi 1980'li yıllarda, Türkiye'nin bir dönüşüm döneminde hayatımıza girdi. Bugün yine Türkiye'nin hızla kabuk değiştirdiği günlerdeyiz. Gazetecilik önemli ve kritik bir meslek. Bu nedenle oldukça da zorlu olduğunu gözlemliyorum. Her 10 yılda bir değişen siyasi ve ekonomik konjonktüre rağmen yıllar boyu ayakta kalabilmek tüm iş kolları için olduğu kadar medyada da büyük başarı. Bu nedenle Sabah gazetesini kutluyor, sizlere daha nice yıllar başarılar diliyorum."
BİZE ULAŞIN