Ekonomi öncelikli gündemimiz olacak

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin taşıdığı potansiyele vurgu yaparak, “Hedeflere ulaşabilmek için köklü reform ve dönüşümleri gerçekleştirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin yolculuğuna değer katmaya hazırız” dedi

Ekonomi öncelikli gündemimiz olacak
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye'nin yakın geçmişteki en önemli sistem değişikliklerinden biri olan "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi"ne yönelik anayasa değişiklikleri 16 Nisan'da yapılan referandumda kabul edilmesinin ardından artık tek gündemin ekonomi olması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin taşıdığı potansiyel ve rekabet ettiği ülkelerden farklı olarak dinamik genç nüfusu ile ciddi hedefleri olduğunu vurgulayan Bahçıvan, "Bu hedeflere ulaşabilmek için köklü reform ve dönüşümleri gerçekleştirmemiz bir zorunluluk olarak önümüze geliyor. Referandumun ardından belirsizlik ortamının ortadan kalkmasıyla ekonomik ve yapısal reformların öncelikli gündem maddesi olmasını bekliyoruz. Türkiye'nin yolculuğuna yön verecek yol haritası ancak ekonomik reformların öncelikli hale gelmesi ile çizilebilir" şeklinde konuştu. Yeni dönemde Türkiye'nin ihtiyacı olan istikrarın özellikle finansal anlamda korunmasının önemli olduğunu söyleyen Bahçıvan, "Türkiye ihracatını 4-5 kat artırdığı ve yüksek büyüme oranlarını yakaladığı 2000'li yıllardaki en önemli itici gücün finansal istikrar olduğunu düşünüyorum. Finansal istikrar ile Türkiye'nin kırılganlığı azalacak ve Türkiye'yi geleceğe taşıyacak olan yatırım ortamı sağlanacaktır. Son yıllarda sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma yolunda en önemli faktör olması gereken sanayi odaklı üretim kültürünün, ekonomi yönetimimiz tarafından benimsenerek yeniden ana gündem haline getirilmiş olmasını memnuniyetle izliyoruz. Veriler de bu konudaki ısrarımızın ne kadar haklı olduğunu gösteriyor. Bir yandan açıklanan 2016 yılı büyümesine en pozitif katkının sanayimizden gelmesi, diğer yandan yılın ilk üç ayında umutlarımızı yeşerten ilk verilerin yine sanayi sektörümüzden geliyor olması, üretim ekonomisine dönüşün ne kadar gerekli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Sanayi sektörü doğru ve isabetli, bizim tabirimizle "terzi modeli", yani sektör ve şirket özelinde, teşviklerle desteklendiğinde 2017'de de Türkiye'nin büyümesinin lokomotifi olacaktır" diye konuştu. Tüm bu teşvik ve destekler verilirken odaklanılması gereken temel amacın sanayi üretiminin niteliksel olarak yukarı çekilmesi olduğunu söyleyen Bahçıvan, şöyle devam etti: "Sanayi 4.0 dönüşümünün arifesinde katma değeri yüksek, ileri teknoloji kullanımına sahip ve markalaşmayı önceliklendiren bir üretim yapısına ulaşmak zorundayız. Türkiye'nin zenginlik üretebilmesi ancak ihraç ettiğimiz ürünlerin kilogram başına değerini artırması ile mümkün olabilir.

GÜÇLÜ KADRO KARARLI YAYINCILIK
Erdal Bahçıvan, SABAH gazetesinin 32. yıldönümünü de kutladı. Bahçıvan, "Güven, İstikrar, Umut ekinin çıkmasına vesile olan SABAH gazetesinin 32. kuruluş yıldönümünü de kutluyorum. Sabah gazetesi, kurulduğu günden bu yana Türk basınına yeni bir soluk getiren bir yayın anlayışıyla sürekli bir yenilik ve değişimin öncüsü oldu. 32 yıldan bu yana ilkeli ve okuyucu merkezli yaklaşımıyla Türk basınının en önemli ve parlak renklerinden biri olagelmiştir. Türkiye'nin bu süreçte geçirdiği gelişime ve dönüşüme tanıklık eden Sabah gazetesinin güçlü kadrosu ve kökleşen konumuyla sonraki on yıllarda da Türkiye'yi aydınlatmaya devam edeceğine inanıyorum. Medya dünyasının mobilleştiği ve sosyal medya tarafından dönüştürüldüğü bir dönemde Sabah gazetesi, bu dönüşüme sağladığı uyum ile de dikkat çekiyor. Sabah'a gelecekteki yayın hayatında da başarılar diliyor, canı gönülden kutluyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN