Ekonomiye güç katacağız

Ekonominin 30 yıldaki değişimine vurgu yapan TÜGİK Başkanı Erkan Güral, “Ülkemizin sergilediği performans takdire şayan. Güçlü Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz” dedi

Ekonomiye güç katacağız
SABAH gazetesinin Türkiye'ye olan sevdası nedeniyle zirveden inmediğini ifade eden Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkanı Erkan Güral, "SABAH gazetesinin 32'nci yıldönümü vesilesiyle, ekonomimizin 1980'lerden günümüze uzanan bir dönemine projeksiyon tuttuğumuzda, ülkemizin sergilediği performansın takdire şayan olduğu görülüyor. SABAH da bunun bir parçası" dedi. Ekonominin son 30 yıldaki değişimlere de vurgu yapan Güral şunları kaydetti: "1980'li yılların başında içe dönük ve ithalata bağımlı olan ülkemiz, izleyen yıllarda yaşanan ekonomik krizlerin ve askeri darbelerin de etkisiyle uzun yıllar ekonomi vizyonu oluşturamamış, adeta kendini krizlere kurban etti. 1989 yılında dışa açık bir ekonomiye geçiş amacıyla atılan finansal serbestleşme adımları, başarılı olmamış Türkiye'yi adeta krizlere boğuldu. Türkiye'nin dünyaya açılma ve büyüme yönünde attığı yapısal reformlar; 1990, 1994, 2001 krizlerinin gölgesinde, koalisyon hükümetlerinin başrol oynadığı belirsizlik ortamının yarattığı kısır döngünün ortasında kaldı. Bu dönemde koalisyon hükümetlerinin damga vurduğu belirsizlik ortamı, ekonomide uygulanması gerekli olan yapısal reformları engellendi. Türkiye'nin tarihinin en büyük krizlerinden biriyle mücadele ettiği 2002 yılında iktidara gelen hükümetimiz, ekonominin adeta çehresini değiştirerek hızlı bir yapılandırma dönemi başlattı." Güven ve istikrar önemli Özellikle son 15 yıllık süreçte istikrar ve sürdürülebilir ekonomin Türkiye'ye güç kattığın belirten Erkan Güral sözlerine şöyle devam etti: "Kalkınma trendine kavuşan ülkemizde sağlanan güven ortamı, ekonomik istikrarı da beraberinde getirmiş ve ekonomisi her geçen gün büyüyen bir Türkiye doğdu. Hükümetimizin hayata geçirdiği yapısal reformların yanı sıra iş dünyası tarafından atılan dev adımlar, ekonomimize ivme kazandırdı. Özellikle son 15 yıldır Türkiye'yi özlediği siyasi istikrar ortamına kavuşturan, imza attığı ekonomik yapısal reformlarla Türkiye ekonomisini dünya liginde üst sıralara taşıyan hükümetimiz, Türk iş dünyasının başarılı bir performans göstermesine vesile olmuştur. Yakın geçmişe baktığımızda 2016 yılında istikrar ortamını kaybetmek üzere olan Türkiye, yapılan genel seçimle istikrara kavuşmuştur. Seçimle gelen istikrarla birlikte ekonomimiz yine parlak günlerine geri dönmüştür. Ancak ne yazık ki, 15 Temmuz'da hiç yaşamak istemediğimiz, hayal edemediğimiz haince bir kalkışmaya tanık olmuştur. Darbe girişimi, hükümetimizin planlı çalışmalarıyla bertaraf edilmiş, iş dünyamızın birlik ve beraberliğiyle de ekonomimiz yara almaktan kurtulmuştur."

KALİTELİ YAYINCILIK BAŞARIYI GETİRİYOR
SABAH'ın Türkiye'nin en önemli basın kuruluşlarından biri olduğunu ifade eden Güral şunları söyledi: "Türkiye'nin 32 yıllık tarihine gösterdiği başarılı yayıncılık performansıyla şahitlik etmiş, basının evrensel ilkeleri çerçevesinde sürdürdüğü tarafsız ve doğru haberciliği, ilkeli yayıncılığı ile sadece ülkemizin değil, dünyanın saygısını kazanmıştır. Dünya geneline yayılan haber ağı, gündem oluşturan haberleri ile Türkiye'ye yön vermiştir. Sağduyulu haberciliği ve Türkiye'ye olan sevdasıyla 32 yıldır zirvedeki yerini korudu."
BİZE ULAŞIN