Güçlü Türkiye’yi dünyaya anlatacağız

Son yıllarda büyük bir başarı hikâyesine imza atan Türk turizm sektörü, 2016’da terör saldırıları ve hain darbe girişimi nedeniyle tarihinin en zor sınavını verdi. Sektör 2017’yi toparlanma yılı ilan ederek, yeni bir döneme adım attı

Güçlü Türkiye’yi dünyaya anlatacağız
2015 yılında yakaladığı 40 milyon ziyaretçi sayısıyla büyük bir başarı hikâyesine imza atan Türk turizm sektörü, 2016'da yaşadığı terör saldırıları, hain darbe girişimi ve komşu ülkelerde yaşanan savaş ortamının etkisiyle tarihinin en zor sınavını verdi. Tüm bu süreçlerin üstüne yurtdışında yürütülen negatif algı operasyonlarıyla da mücadele eden sektör, 2017'yi toparlanma yılı ilan etti. 16 Nisan'da gerçekleşen referanduma yüzde 86'lık katılımla dünyaya demokrasi örneği gösteren Türkiye'de artık yeni bir dönem başlıyor. Güçlü ve istikrarlı Türkiye'de turizm sektörünün de istikrarlı bir yükselişe geçeceğini ümit ettiklerini aktaran Türkiye Sehayat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, "Türkiye, hak etmediği biçimde olumsuz bir algı süreciyle karşı karşıya kaldı. Dolayısıyla bundan sonraki dönemde turizm sektörünün en önemli beklentisi, Türkiye'nin tanıtım ve imaj çalışmalarını yoğun bir şekilde yürütülmesi ve ülkemiz aleyhine özellikle de batı kamuoyunda oluşan negatif algının düzeltilmesi yönünde çalışmaların arttırılmasıdır. Biz de çalışmalarımızı bu yönde şekillendiriyoruz" dedi. Turizm sektörünün içinden geçtiği zorlu süreci olabildiğince az hasarla atlatmasını sağlamak için ciddi çaba sarf ettiklerini aktaran Ulusoy, sektörün sorunlarını Turizm Bakanlığı'na aktardıklarını kaydetti.

TURİZM BİLİNCİ ŞART
Yaşanan zorlu süreçten sektörün ders çıkardığını da aktaran Ulusoy, turizmde çeşitliliğe odaklandıklarını kaydetti. Ulusoy, "Kongre, sağlık, golf kültür, kış, macera ve doğa turizmi gibi segmentlerinin geliştirilmesi önceliğimiz olacak" diye konuştu.

ANADOLU TURİZMİ GELİŞİYOR
Türk turizminin kıyı sahilleriyle sınırlı olmadığının altını çizen Ulusoy, Anadolu geneline yayılan bir turizm yatırım ivmesinin olduğunu belirtti. Ulusoy, "Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın stratejik planlamalarında gerekse de özel sektörün artan yatırımlarında bunu gözlemlemek mümkün. Biz de TÜRSAB olarak biz de ülkemizin dört bir yanına yayılan üye acentalarımız ve 39 farklı Bölgesel Yürütme Kurulumuz ile turizmin ülke geneline yayılması için Travel Turkey Fuarı başta olmak üzere önemli etkinlikler düzenliyoruz" dedi.

SABAH İÇERİĞİ ZENGİN BİR GAZETE
Sabah gazetesinin 32'nci yaşını kutlayan Başkan Ulusoy, "Sabah gazetesi zengin görsel haberlerle dikkat çekici görünümü ve içeriği bakımından her türlü ihtiyaca rahatlıkla cevap alınabilir konumda. Özellikle de turizm sektörüne dair haberlere geniş yer verilmesi noktasında başarılı bir yayın anlayışı var" dedi.

SİYASİ VE EKONOMİK İSTİKRAR TURİZME DE YANSIYACAK
Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, siyaset ve ekonomide istikrarlı bir döneme girildiğini belirterek, "Turizm sektörü kısa vadede istihdamı destekleyen, sürdürülebilir büyümeyi esas alan projelere ihtiyaç duyuyor. İstikrarlı bir döneme en çok turizm sektörünün ihtiyacı var. Bu nedenle hem siyasi hem ekonomik istikrar turizm sektörüne pozitif yansıyacak" dedi. Türkiye'nin yurtdışında güçlü ve güvenli bir imajı oluşacağının altını çizen Onaran, turizmcilerin de bu sürece katkı sağlayacağını kaydetti. Ekonomi ve siyasetteki istikrar devam ettiği sürece 5 yılda mevcut misafir sayılarını 2 katına, cirolarını da 3 katına çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Onaran, "Türkiye'ye güveniyoruz. Hedeflerimizi yakalamak için ciddi çaba sarf edeceğiz" diye konuştu. Yeni dönemde katma değerli ürünlerin sayısını artırmayı planladıklarını anlatan Onaran, başta bilgi işlem olmak üzere çeşitli alanlarda 6 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ifade etti. Sabah Gazetesi'nin toplumda seyahat bilincinin gelişmesi için önemli katkılar sağladığını aktaran Ali Onaran, "Sabah'ın deneyimli kadrosu tarafından hazırlanan gazete eklerini tatil severler ilgiyle takip ediyor. Biz de markamızın yeni ürün ve projelerini Sabah Gazetesi aracılığıyla duyuruyoruz" dedi.

35 YILDA 85 MİLYAR DOLARLIK TESİS YATIRIMI
Türkiye'nin 80'li yılların ikinci yarısında 1. Turizm devrimini başlattığını hatırlatan Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, "Son 35 yılda 85 milyar doların üzerinde sadece turizm tesisi yatırımlarını yine son 15 yılda 30 milyar doların üzerindeki havayolu taşımacılığına yönelik yapılan yatırımlar takip etti. Ülkemiz 2014 itibariyle dünyada en çok tercih edilen 6. seyahat ülkesi olmayı başarmıştır. Türkiye'ye yurtdışından gelen talep o kadar yüksektiki yatırımcılar otel yatırımlarını tur operatörlerine inşaat aşamasında pazarlayabiliyorlardı" dedi. İKİNCİ DEVRİM BAŞLAMALI
2015'in son çeyreği ve 2016'da yaşanan olumsuzlukların bu tabloyu tersine çevirdiğine dikkat çeken Ersoy, "Ülkemize gelen turist sayısında yüzde 35 turizm gelirlerimizde de yüzde 50'nin üzerinde azalma yaşandı. 2. Turizm devriminin biran evvel başlatılması gerekiyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN