Havacılık sektörüne tam donanımlı insan yetiştiriyoruz

Türk Hava Kurumu Başkanı Kürşat Atılgan, Türkiye’nin ilk ve tek havacılık üniversitesini kurduklarını belirterek, “Bağış, fitre, zekât ve kurban derisi gelirleri sayesinde ücretsiz uçuş eğitimleri vermeye ve sektöre donanımlı insan yetiştirmeye devam edeceğiz” dedi

Havacılık sektörüne tam donanımlı insan yetiştiriyoruz
1925'te temelleri atılan Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Kürşat Atılgan, "Havacılık hassas ve pahalı bir iştir. Yıllardır dünyanın her yerinde yüksek ücretlerle verilen havacılık eğitimlerini daha yüksek kalitede ve tamamen ücretsiz veriyoruz. Bağış, fitre, zekât ve kurban derisi gelirleri sayesinde, ülke çapındaki 417 şubemiz ve havacılık merkezlerimiz aracılığıyla bu eğitimleri ücretsiz vermeyi sürdüreceğiz." İL K HAVACILIK ÜNİ VERSİ TESİ
Türkiye'nin ilk ve tek havacılık üniversitesini kurduklarının altını çizen Atılgan, "Havacılık sektörünün gereklerine uygun olarak belirlenen ve sürekli güncellenen eğitim-öğretim yapımız, uluslararası standartlardaki teorik, teknik ve uygulama eğitimimizle, dünyada ve ülkemizde hızla gelişen havacılık sektörünün ihtiyacı olan tam donanımlı elemanları, mühendisleri, yöneticileri yetiştiriyoruz. Uzay teknolojileri alanında çok ciddi adımlar var. Bu noktada THK Üniversitesi önemli bir misyon üstleniyor. Çünkü bu üniversite, Türkiye'nin havacılık ve uzay bilimleri alanındaki ilk ve tek ihtisas üniversitesi" diye konuştu.

ORMAN YANG ININA KAR ŞI DE V KADRO
"THK havadan yangın söndürme imkân ve kabiliyetine sahip ülkemizdeki tek milli kurumdur" diyen Atılgan "Yangın riski yüksek bölgelerimizde Adana, Antalya, Bodrum ve İzmir'de uçaklarımız ile her gün kalkışa hazır olarak bekliyor" dedi. THK'nın 2013 yılından beri helikopter ambulans hizmeti verdiğini de anlatan Kürşat Atılgan, "Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüklerinin aracılığı ile hasta ve yaralıları hastanelere götüren, hastaneler arası hasta taşıyan helikopterlerimiz, yoğun bakım donanımında. 16 bölgede, 17 helikopterimiz görev yapmakta. Gündoğumu ve günbatımı arasında hizmet veriyoruz. 90 kişilik bir ekibimiz mevcut. Günlük çekirdek ekibimiz ise her helikopterde 4 kişiden oluşuyor. 2 pilot, 1 doktor, 1 sağlık personeli ile transfer ve havada müdahale etme şansına sahip eğitimli kişilerle çalışıyoruz. Bunun dışında protokol görevlerinde de bekleme ve müdahale etme Sağlık Bakanlığı'nın istemi ile gerçekleşiyor" bilgisi verdi.

HER YIL 60 BİNDEN FAZLA GENCE ÜCRETSİZ KURS
"Dünyada ücretsiz amatör ve sportif havacılık kursları düzenleyen tek kurumuz" diyen Atılgan, konuşmasına şöyle devam etti: "Her yıl 60 binden fazla gence verdiği ücretsiz havacılık kurslarıyla gökyüzüne yeni kanatlar kazandıran Türk Hava Kurumu, devlet bütçesinden hiçbir pay almadan Türk halkının destek ve yardımlarıyla havacılık ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Söz konusu havacılık faaliyetleri ile gençlerimizin; milletini ve ülkesini seven, çevre bilinci yüksek, sosyal sorumluluk anlayışı gelişmiş, iyi vatandaşlar olarak yetişmesine katkıda bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin havacılık sektöründe rol modeli olan Türk Hava Kurumu tarafından verilen eğitimler; Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) yayınları, Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) kuralları, 2920 sayılı Sivil Havacılık Kanunu ve bunlara bağlı olarak çıkartılan yönetmeliklerle Müşterek Havacılık Otoritesi (JAA) tarafından çıkartılan yayınlara göre düzenleniyor. THK 1929'dan beri FAI tarafından NAC olarak kabul edilen ve Bakanlar Kurulu Kararıyla imzalanmış Tüzüğüne göre, Türkiye'nin Havacılık Federasyon yükümlülüğünü taşıyan Türkiye'nin tek kurumu."
BİZE ULAŞIN