Hedef 100 milyon dolar

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, bu yıl kesme çiçek ihracatında hedeflerinin 100 milyon dolar olduğunu söyledi

Hedef 100 milyon dolar
Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Rusya'nın Türkiye'den karanfil alım yasağını kaldırmasının sektörde gelecek yıl daha etkili olacağını bildirdi. Bağdatlıoğlu, bu yılın ilk 2 ayına bakıldığında kesme çiçek ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artışla devam ettiğini söyledi. Uçak krizinin ardından Rusya'nın Türkiye'den ihracat yasağı koyduğu ürün gruplarından birinin de süs bitkileri olduğunu anımsatan Bağdatlıoğlu, karanfil yasağının kalkması yönünde karar alındığını belirtti.

10 MİLYON DOLARLIK KAYIP
Söz konusu yasağın kesme çiçek sektöründe geçen yıl yaklaşık 10 milyon dolarlık bir kayba neden olduğunu kaydeden Bağdatlıoğlu, "Yasak sonrasında Rusya'ya gönderdiğimiz ürünleri başka pazarlara kaydırmaya çalıştık. Şu anda yasak kalktı, fakat Rusya'ya ihracatımızın yaklaşık yüzde 80'ini Dünya Kadınlar Günü döneminde yapıyorduk. Bu dönemi kaçırmış olduk. Yasağın kalkması gelecek yıl daha etkili olacak" dedi. Bu yıl çiçek ihracat hedefinin 100 milyon dolar olduğuna işaret eden Bağdatlıoğlu, Rusya ivmesiyle bu hedefi tutturacaklarına inandığını bildirdi

YERLİ TURİST GOLFE UZAK
Türkiye'nin en lüks otellerinin yer aldığı Belek, aynı zamanda ülkenin tek golf destivasyonu. Belek'teki nitelikli 18 golf sahasına ilgi her geçen gün artıyor. En çok golf oyunu oynayan turistler sıralamasında ilk sırayı İngiliz ve Almanlar alırken, yerli turist ise golfe ilgi göstermiyor. Belek turizmine 2017'nin ilk çeyreğinde yerli turist damga vurdu. Ancak yerli turistin ilgisi golfe yansımadı. Yılın ilk çeyreğinde Belek'te toplam 82 bin golf oyunu oynanırken bunun sadece yüzde 3'ünü yerli turist oynadı. 115 bin yerli turistten golf oynayan sayısı üç bin 237'de kaldı. Golf oynayan İranlı sayısı da iki elin parmaklarını geçmedi. 10 bin İranlı turistten sadece 6'sı golf oynadı.

ALMAN VE İNGİLİZLER EN BAŞTA
En çok oyun oynayan yabancı turistler 29 bin 302 ile Almanlar oldu. Toplam golf oyunlarının yüzde 37'sini Almanlar oynadı. İkinci sırada ise 11 bin 170 ile İngilizler geldi. Belek'te yılın ilk çeyreğinde toplamda oynanan golf oyunların yüzde 60'ını bu iki ülkeden gelen turistler oynadı. Belek'te geçen yılın aynı dönemine oranla yılın ilk çeyreğinde turist sayısı yüzde 13 düşerken, oynanan golf oyunu sayısındaki düşüş ise yüzde 30 oldu.


HELAL TURİZM ZİRVESİ SERİK'TE
Serik Belediyesi'nin ev sahipliğinde ilki geçen yıl gerçekleştirilen Helal Turizm Zirvesi bu yıl da THY işbirliğiyle bugün başlıyor. Türk turizmine yeni bir pazar oluşturmak için bu yıl ikincisi düzenlenen Helal Turizm Zirvesi'ne altı Arap ülkesinden yaklaşık 30 turizm acentesinin yanısıra birçok yatırımcı ve turizm acente temsilcisi de katılacak. Zirvenin dünyada yaşanan siyasi krizlerin turizmi etkilemesi olasılığına karşılık turizmi canlı tutmak, olası sıkıntılara karşı önlem almak ve yeni turizm pazarları oluşturtmak amacıyla düzenlendiğini belirten Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, "İlçemiz tarım ve turizm açısından stratejik bir öneme sahip. Bu yüzden zirvenin ikincisini düzenliyoruz. Amacımız bölgemizde turizm ve tarımı canlı tutarak geçimini buradan sağlayan halkımızı mutlu etmek istiyoruz. Bu tür uluslararası zirvelerin ülkemiz açısından da 2023 mali hedeflerine varmada çok ciddi etkisi olacak" dedi.
BİZE ULAŞIN