Teşvikli bölgelere yatırım artacak

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Teşvik sıralamasında 6’ncı bölgede yer alan Şanlıurfa’da hazır giyim ve konfeksiyon üretimine yönelik kurulan HOSAB Projesi ile 7-8 bin insanımıza iş imkânı sağlayacağız” dedi

Teşvikli bölgelere yatırım artacak
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, hazır giyim ve konfeksiyon sanayisinin toplam sanayi istihdamının yüzde 14'ünü, toplam istihdamın ise yüzde 4.2'sini oluşturduğunu kaydetti. "Sadece üretimde 500 bine yakın istihdamımız bulunuyor. Bizler memleket sevdalısıyız. Ülkemizi, insanımızı seviyoruz. Herkesin işi, ekmeği, aşı olsun istiyoruz. Hepimiz bu şevk ve heyecanla işimize sarılıyoruz" diyen Tanrıverdi, sektör olarak Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında Türkiye'nin teşvik edilen bölgelerinde ciddi yatırımlar yaptıklarını söyledi. Tanrıverdi şu bilgileri verdi: "Örneğin 6'ncı bölgede yer alan Şanlıurfa'da hazır giyim ve konfeksiyon üretimine yönelik kurulan HOSAB Projesi ile 7-8 bin insanımıza iş imkânı sağlayacağız. Hükümetimizin istihdam teşvikleri, 5. ve 6. bölgelerdeki devam eden yatırımlarımızın tamamlanmasıyla birlikte üretimde çalışan sayımızı 500 binin üzerine çıkaracağız. Türkiye'nin 81 ilinde üretiyor, 200'ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Yıllık 17 milyar dolar ihracatımız var. Ülkemize her yıl ortalama 15 milyar dolar net döviz kazandırıyoruz. Kilogram başına 23-24 dolar gelirle, katma değerli ihracatta da ilk üç sırada yer alıyoruz. İmalat sanayinde kilogram başına ihracat gelirini orta vadede 40-50 dolara çıkarma kapasitesine sahip tek sektör konumunda bulunuyoruz. 2023 İhracat Stratejisi çerçevesinde hazır giyim ve konfeksiyon sektörü olarak 60 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Hedefi gerçekleştirmek için moda ve marka alanında sektörümüzü güçlendirmeyi ve uluslararası mağazacılık ile sektörümüzü rakiplerine karşı farklılaştırmayı amaçlıyoruz. Bu sayede halen kilogram başına birim fiyatlarımızı 50 dolar seviyelerine çıkarmayı öngörüyoruz." Sektör olarak hükümetle her zaman yakın işbirliği yaparak bugünlere geldiklerinin altını çizen Tanrıverdi, Turquality, tasarım teşviki ve tasarımın Ar-Ge kapsamına alınmasını dünya çapında markalar çıkarma hedefi yolunda atılmış önemli adımlar olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

SORUNLARIN TAMAMINI ÇÖZDÜK
Ekonomi Bakanlığı'nın fuar desteklerini basitleştirmesinin ve önümüzdeki temmuzdan itibaren sadece fuara katılım teyit edilerek minimum belgeyle ödenebilir hale getirmesinin önemine vurgu yapan Tanrıverdi, "Bu adımın diğer sektörlere örnek olacağını düşünüyorum" dedi. Tanrıverdi şunları söyledi: "İhracatçılara yeşil pasaport uygulaması da yine olumlu bir adım oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın destek ve işbirliği ile özellikle son dönemde ilettiğimiz sorunların neredeyse tamamını çözüme kavuşturduk. Son dönemde ihracatta kırmızı hatta düşme oranındaki azalmadan sektör olarak çok memnunuz. Yine istihdam, yatırım ve vergi affı gibi diğer bakanlıkların alanına giren konulardaki iyileştirmelerin de sektörümüze büyük fayda sağlayacağını belirtmem gerekiyor."
BİZE ULAŞIN