Türkiye’nin yeni bir hikâyesi olacak

Referandumun ardından yoluna emin adımlarla devam eden inşaat sektörünün temsilcileri siyasi iktikrarla birlikte, ekonomik istikrarın da sağlanacağı görüşünde birleşiyor

Türkiye’nin yeni bir hikâyesi olacak
Ülke ekonomisinde dinamo etkisi yaratan, istihdam açığını kapatmada önemli rol üstlenen, milyarlık yatırımlara imza atan, büyümeye ve milli gelire yadsınamayacak oranda katkı sağlayan inşaat sektörü referandumun ardından yoluna emin adımlarla devam ediyor. Ekonomik ve siyasi istikrarın konut sektörünü adeta uçuracağını belirten sektör temsilcileri, "Türkiye'nin yeni bir hikayesi olacak. Yeni sistem ülkenin kalkınmasının önünü açacak. Bürokratik oligarşi kalkacak, iş dünyası da rahatlayacak. Ülke siyasetteki kısır döngülerden kurtulacak. Bu da ekonomik istikrarın sürekliliğini sağlayacak" mesajını veriyor. Her şeye rağmen yola devam Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişimi, yaşanan terör olayları, kriz lobisinin gerçekleştirdiği kur operasyonları ve gündeme gelen tüm olumsuzluklara rağmen yoluna devam eden Türkiye, dünya ekonomileri içinde ilk yirmide bulunuyor. 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefi bulunan Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 20 bin ila 25 bin dolara çıkması bekleniyor. İnşaat sektörü ile ekonomik büyümenin ilişkisine baktığımızda son 5 yılda ekonomik büyümeye paralel sektörün de her yıl artarak büyüdüğünü gözlemliyoruz. Bu oran Türkiye ekonomik büyümesinin her yıl yaklaşık iki katı olarak gerçekleşiyor. İnşaat sektörü ilerleyişini son yıllarda olduğu gibi önümüzdeki dönemde de sürdürecek. Rekor üstüne rekor Ekonominin lokomotifi konut sektörü, markalı konut üreticilerinin kampanyaları, düşük faiz oranları ve vergi teşviklerinin etkisiyle 2017 yılında rekorlara imza atıyor. Martta satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 27, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10 artarak 128 bin 923 adete çıktı. Tarihinin en yüksek mart ayı konut satış rakamına ulaşılırken, ipotekli satışların payı da yüzde 39.1 ile zirveye ulaştı. Ekonomik büyümeye katkı sağlamak amacıyla Emlak Konut GYO öncülüğünde markalı konut üreticileri tarafından başlatılan kampanya, 240 aya kadar vade ve 0.75-0.85 faizle konut edinme imkânı sunmuştu. Hükümet de konut satışlarında KDV ve tapu harcında indirime gitmiş, damga vergisini de sıfırlamıştı.

3 AYDA 325 BİN KONUT
Konut satışları Ocak-Mart döneminde yüzde 7.4 artışla 325 bin 780 adet olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde ipotekli satışlar yüzde 30.5 artışla 125 bin 93 adet oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarındaki düşüş ise hız kesti. Şubatta yüzde 17.6 azalan yabancıya konut satışı, martta ise sadece yüzde 1.1 azalarak bin 578 adet olurken, yılın ilk üç ayında ise yüzde 8 gerileyerek 4 bin 270 adet olarak gerçekleşti. Geçen ay Irak vatandaşları Türkiye'den 323 konut satın aldı. Irak'ı 148 konutla Suudi Arabistan, 139 konutla Kuveyt, 115 konutla Rusya ve 112 konutla Afganistan takip etti. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.6 artarak 56 bin 376 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 43.7 olarak belirlendi.
BİZE ULAŞIN