Vakıf Katılım 2023’te liderlik hedefliyor

Katılım bankacılığında pazar paylarını 2018’de yüzde 10’a çıkarmayı hedeflediklerini belirten Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş “2023’te sektör liderliğine ulaşmak istiyoruz” dedi

Vakıf Katılım 2023’te liderlik hedefliyor
Vakıf Katılım olarak 2016'nın şubat ayı sonunda hizmet vermeye başladıklarını hatırlatan Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, yeni bir banka olarak ilk etapta hızla şubeleşmek ve olabildiğince çok müşteriye temas etmek için çalıştıklarını söyledi. Göktaş, 2016 yılından bu yana 13'ü İstanbul'da olmak üzere toplam 40 şubeye ulaştıklarını kaydetti. 2017 yılında da büyüme stratejileri ve müşterilerine yakın olma ilkesi doğrultusunda şube açmaya devam edeceklerini vurgulayan Göktaş, "Vakıf Katılım olarak, şubeleşme programımızla bireysel müşterilerin ve KOBİ'lerin her türlü finansal ihtiyaçlarını karşılamayı ve birikimlerini değerlendirirken onlara destek olmayı hedefliyoruz. 2017 ve 2018 yılı boyunca yapacağımız çalışmalarla en az 100 şubeye ulaşmayı ve en az bin 200 çalışanla hizmet vermeyi öngörüyoruz" diye konuştu.

KOBİ'LERE AĞIRLIK VERECEK
"Katılım bankacılığı sistemi üretimi destekleyen bir ekonomik model olduğu için doğal olarak 2017 ve sonrasında KOBİ segmentinde ağırlıklı çalışmalarımız olacak" diyen Göktaş, "Bu doğrultuda KOBİ'lere yönelik standart ürünler sunmanın yanında onların ihtiyaçlarına çözüm olacak yeni ürün ve hizmetler de geliştirmeyi hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCELİK SEKTÖRÜ BÜYÜTMEK
2023 hedefleri doğrultusunda özellikle yurtdışı fonların kazandırılması konusunda önemli bir rol üstleneceklerine ve bu alanda sektöre önemli katkılar sağlayacaklarına vurgu yapan Göktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Vakıf Katılım olarak vizyonumuzu katılım bankacılığında referans kurum olmak şeklinde belirledik. Bu vizyon kapsamında öncelikli amacımız sektörü büyütmek; hem yurt içi hem de yurt dışında daha fazla fonu sisteme dâhil etmek ve daha fazla kişiye ulaşmak. Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin 2025 yılında bankacılık sektörü içerisindeki payımızın yüzde 15'e çıkması hedefiyle hazırladığı 2015-2025 Strateji Belgesi, çok önemli bir yol haritası sunuyor."

YÜZDE 10 PAZAR PAYI HEDEFİ
İkram Göktaş, Vakıf Katılım'ın hedeflerini şu şekilde özetledi: "Sektörle birlikte büyüme hedefimiz kapsamında katılım bankacılığında pazar payımızın 2018 yılında yüzde 10'a çıkmasını ve 2023'te sektör liderliğini bize getirecek seviyeye ulaşmasını bekliyoruz. Kamu gücünü, yüzyıllara dayanan vakıf kültürüyle harmanlayan Vakıf Katılım olarak sektördeki temel misyonumuzu sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil, sektörü ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisini daha da büyütmek olarak görüyoruz. Böylesine önemli bir görevi yüklendiğimizin bilinciyle 2023 hedeflerimize ülkemiz ve milletimizle birlikte yürüyoruz."

İLKELERİNDEN ÖDÜN VERMEYEN GAZETE
SABAH gazetesi ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Göktaş, "Sabah gazetesi, basın üzerinde çok ciddi baskıların yaşandığı darbe süreçlerinde ilkelerinden ödün vermeden yayın hayatına devam eden nadir yayın organlarından biri olmuştur. Tüm Sabah Gazetesi ailesini ve çalışanlarını, ülkemizin demokrasi ve ilerleme mücadelesine verdiği katkılardan ötürü kutluyorum" dedi.

EKONOMİDE ZOR GÜNLER ARTIK GERİDE KALDI
Türkiye'nin her zaman problemlerini çözen bir ülke olduğunun altını çizen Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, "Ekonomide zor günleri geride bıraktığımızı düşünüyorum. Dolayısıyla ülkemiz açısından önümüzdeki döneme dair iyimserim. Ekonomi literatüründe kalkan her belirsizlik iyiye yöneliktir. Artık belirsizlik ortadan kalktı ve bir yıla yakın dönemdir ertelenen taleplerin de etkisiyle ekonominin canlanacağına inanıyorum" dedi. Bankacılık ve finans sektörünün de bu süreçte sağladığı koordinasyon ile başarılı bir sınav verdiğine dikkat çeken Leblebici, "Kredi Garanti Fonu (KGF) gibi ihtiyaç duyulan enstrümanların sisteme kazandırılmasıyla canlanma sağlandı. Bu canlanmayı sürdürmek için herkese görev düşüyor. Bu yönde ilk ivmenin yakalandığını söyleyebiliriz" diye konuştu.

56.4 MİLYAR TL KREDİ
Türk Ekonomi Bankası olarak ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürdüklerinin altını çizen Genel Müdür Leblebici, "2016 rakamlarına göre ekonomiye ve müşterilerimize sağladığımız desteğin en önemli göstergesi olan kredilerin toplam aktifler içindeki payı yüzde 71 olurken, kredi toplamımız 56.4 milyar TL olarak gerçekleştiBugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de sektörün ve ülkemizin geleceğine katkı sağlamayı sürdüreceğiz" dedi.

GÜNDEMİN NABZINI TUTUYOR
Ümit Leblebici SABAH gazetesi ile ilgili olarak, "TEB olarak, medyamızın önemli oyuncularından biri olan Sabah Gazetesi'nin 32'nci yıldönümünü en içten dileklerimizle kutluyoruz. Yıllardır haberleriyle ekonominin ve gündemin nabzını tutmayı başarmış Sabah gazetesinin medyaya yön veren çalışmalarının daha uzun yıllar devamını diliyoruz" dedi
BİZE ULAŞIN