Yeni Havalimanı istihdamın ana oyuncusu olacak

24 bini aşkın kişinin çalıştığı İstanbul Yeni Havalimanı projesinde önümüzdeki aylarda rakamın 30 bine çıkacağını söyleyen İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, “Havalimanı her yönüyle istihdamın ana oyuncusu olacak” dedi

Yeni Havalimanı istihdamın ana oyuncusu olacak
İstanbul Yeni Havalimanı'nın birinci fazı tamamlandığında yıllık 90 milyon yolcu kapasitesiyle 100'e yakın havayoluna hizmet vereceğini belirten İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, 350 destinasyona uçuş imkânı sağlayacak havalimanını dünyanın sıfırdan inşa edilen en büyüğü olacağını söyledi. Keskin, "Avrupa'nın en büyüğü olacak kapalı otoparkımızın, henüz temeli atılmadan tasarım ödülleri kazanan hava trafik kontrol kulemizin ve havalimanı şehrimizin dünyada bir benzeri yok. Dünya çapında tek çatı altında en büyük terminal binasını inşa ediyoruz. Şu anda 24 bini aşkın kişinin çalıştığı İstanbul Yeni Havalimanı projesinde, önümüzdeki aylarda bu rakam 30 bine ulaşacak. Havalimanımız her yönüyle istihdamın ana oyuncusu olacak" ifadelerini kullandı.

BÜYÜMEYE POZİTİF KATKI SAĞLAYACAK
İstanbul Yeni Havalimanı'nın istihdam boyutunun yanı sıra, ihracat, turizm, ekonomi gibi birçok farklı alanda ülkenin büyümesine pozitif katkı sağlayacağını söyleyen Keskin, "Bu projenin hayata geçmesiyle birlikte İstanbul yolcu taşımacılığı alanında önemli bir aktarma merkezi olacak" dedi. Dünya nüfusunun üçte birinin Türkiye'ye ilk kez yeni havalimanı sayesinde doğrudan uçabileceği bilgisini veren Keskin, "Ayrıca, Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında; ihracatını yıllık 500 milyar dolara çıkarmak da bulunuyor. Bu ihracatın önemli bir kısmının lojistiği havayolu üzerinden gerçekleşecek" diye konuştu. Keskin, "Şu anda önceliğimiz; İstanbul Yeni Havalimanı'nı hedeflerimiz doğrultusunda ve dünyaya örnek olacak bir şekilde hizmete açmak. Tüm enerjimizi ve hayallerimizi bu hedefe odaklamış durumdayız. Burada ortaya koyduğumuz emsalsiz performansla ülkemizin ve dünyanın her yerinde yeni projeler geliştirip topluma katkı sağlayacağız" diye konuştu. Proje sahası içerisinde hayata geçirilecek İstanbul Airport City ile yatırımların artarak devam edeceğini belirten Keskin, "Tamamlandığında 10 milyon 500 bin metrekare toplam alana sahip olacak Airport City, İstanbul'u bir yatırım merkezi haline getirecek. Projenin yatırım bedeli ise yaklaşık 6 milyar euro olacak. Türkiye'de bir ilk olacak İstanbul Airport City; bünyesinde yer alacak oteller, AVM, hastane, EXPO Center ve Designer Outlet gibi pek çok yapı ile önemli istihdam olanakları oluşturacak" şeklinde konuştu.

2025'TE 225 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
İstanbul Yeni Havalimanı ve İstanbul Airport City ile İpek Yolunu bu defa havadan kuracaklarını söyleyen Keskin, şöyle devam etti: "Projemizi kültürlerin, her türlü yeme-içmenin, ticaretin el değiştirdiği bir merkez ve stratejik bir platform olarak inşa edeceğiz. Teknolojisiyle, tasarımıyla, yolcu deneyimiyle birçok alanda ilklere imza attığımız havalimanımızın, ülkemiz ekonomisine sunacağı katkıları ortaya koyması amacıyla bir araştırma yaptırdık. EDAM tarafından hazırlanan rapora göre, havalimanımız 2025 yılında doğrudan ve dolaylı toplam 225 bin kişiye kadar istihdam sağlayacak. Aynı araştırmaya göre; havalimanının milli gelire toplam katkısının ise yüzde 4.9'a kadar çıkacağı öngörülüyor."

DÜNYAYI SABAH'TAN TAKİP EDİYORUZ
Türk halkının haber alma özgürlüğünü özveriyle sahiplenen Sabah Gazetesi'nin yeni yaşını kutladıklarını söyleyen Hüseyin Keskin, şunları söyledi: "Biliyoruz ki bu köklü kurum hem iş dünyası hem ülkemiz ekonomisi hem de halkımızın gerçeklerden haber dar olması için Türkiye çapında yüzlerce kişiden oluşan bir ekiple her gün varını yoğunu ortaya koyuyor. Türkiye'yi ve dünyayı sizlerin kaleminden takip ediyor, gelecekte de artan başarılarımızın Sabah Gazetesi aracılığı ile halkımıza ulaşacak olmasından gurur ve heyecan duyuyoruz
BİZE ULAŞIN