Zor sürece rağmen yatırım iştahı sürüyor

Turizm yatırımlarının yavaşlasa da devam ettiğini aktaran Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, bunun Türkiye’ye duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu söyledi

Zor sürece rağmen yatırım iştahı sürüyor
Son iki yıldır zor bir sürecin eşiğinde olan turizm sektöründe, yaşanan kayıplara rağmen yatırım iştahı sürüyor. Turizm yatırımlarının yavaşlasa da devam ettiğini aktaran Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, bunun Türkiye'ye duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu söyledi. Bayındır, "2016 yılında 42 ilde toplam 39 bin 673 yataklı 187 otel yatırımı için 2 milyar 928 milyon TL tutarında yatırım teşviki onaylandı. Otel yatırımlarında yine İstanbul, Antalya ve Muğla'da yatırım iştahı dinmedi. Bunun yanı sıra yatırımların 42 ile yayıldığın ve bunda da Karadeniz Bölgesi'nin başı çektiğini görüyoruz" dedi.

YENİLENME YATIRIMLARI ARTMALI
Yatırımların Anadolu'ya yayılmasını sektör açısından pozitif bir gelişme olarak yorumlayan Bayındır, ancak arz talep dengesine dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Bayındır, "Ayrıca İstanbul ve Antalya gibi turizm merkezlerinde artık yeni kapasite yatırımlarına ihtiyaç yok. Buralarda yeni otel değil, mevcut otellerin yenilenmesine yönelik yatırımlar yapılmalı. Teşvikler de ona göre düzenlenmeli. Anadolu'da yapılan yeni yatırımlardan ise memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.

İMAJ ÖNCELİK OLMALI
Son iki yıldır, Türk turizminin zor ve kötü bir süreç yaşadığını anlatan Bayındır, "Sektörün dinamik yapısı ile inancını kaybetmeden profesyonel bir şekilde işine bağlılığını devam ettirmesi Türk turizminin gücünü yansıtıyor. Turizmdeki sıkıntıların aşılabilmesi için gereken tedbirlerin ivedilikle hayata geçirilmesi lazım" şeklinde konuştu. Bu kapsamda öncelikli olarak Türkiye'nin imajına yönelik çalışmaların yürütülmesi gerektiğini belirten Bayındır, "Demokratik bir ortamda yapılan referandum sürecini tamamladık. Artık yeni bir dönem bizi bekliyor. Bu süreçte Türk turizm sektörünün bir temsilcisi olarak bizler bazı adımların atılmasını bekliyoruz. Turizm sektöründen bir profesyonelin, Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı görevine getirilmesi sektördeki gelişmelerin ve sektör örgütlerimizin de dahil edilmesi ile yapılacak çalışmaların doğrudan planlamasına katkı sağlayacaktır" dedi.

SGK PRİMLERİ ERTELENMELİ
Sektörün sorunlarının çözümü konusunda da konuşan Bayındır, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Sektörümüzde faaliyet gösteren işletmelerin SGK primleri en az 1 yıl ertelenmeli, primlerin yüzde 50'sinin İşsizlik Fonu, İŞKUR veya Hazine tarafından karşılanması sağlanmalıdır. Banka kredileri konusunda yaşanan sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 'Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na' ve diğer yapılara alınması, sektörün sorun ve beklentilerinin iletilmesi ve çözüm üretilmesi açısından yararlı olur."

SABAH 'İLK'LERİN ÖNCÜSÜ OLDU
32'nci yaşını kutlayan SABAH gazetesinin Türk basın tarihinin kilometre taşlarından biri olduğunu belirten Bayındır, "Türkiye basınında kendine çok önemli bir yer açan Sabah gazetesi ilk yayınlandığı günden bugüne birçok 'ilk'lerin de sahibi oldu. Başarılarının devamını diliyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN