Yapay zekâ bankacıya fark attı %10

Yapay zekâ bankacıya fark attı %10

Risk yönetiminde yapay zekâ ile gelenekseli karşılaştıran ING Bank’ın CIO’su Ignacio Julia Vilar, “Modeller arasında % 10 fark gördük. Dijital danışman ile artık tasarruf da ettiriyoruz” dedi

Bankacılıkta yapay zeka kullanımı hızla artıyor. Artmaya da devam edeceğe benziyor üstelik bankacılığın birçok alanında. Beklenti o kadar yüksek ki Google'dan Ray Kurzweil'ın tahminlerine göre yapay zeka, insan zekasını 2019 yılında geçecek. Accenture'un 2017 öngörülerini paylaştığı araştırmasına göre de bankacılık sektöründeki üst düzey yetkililerin yüzde 89'u yapay zekanın kendilerine rekabet avantajı sağlayacağını söylüyor. Ayrıca yüzde 80'lik bir yönetici de yaygın bir şekilde bu teknolojileri kullanacağını belirtiyor. Bankacılığın geleceği ve kullanılan yeni teknolojiler hakkında SABAH'ın sorularını yanıtlayan ING Bank'ın teknolojisinin başında olan Chief Innovation Officer'ı Ignacio Julia Vilar, müşteri ilişkileri, risk yönetimi ve robot danışman konularında hızlı bir ivme sağladıklarını söyledi.

BEŞ DAKİKADA CEVAP
Şu ana kadar risk yönetimi konusunda ölçümleme yaptıklarını belirten Vilar, "Geleneksel model ile yeni model arasında bir ölçüm yaptık. Modeller arasında yüzde 10 fark gördük. Bu tabi bankanın takipteki kredilerinin yüzde 10 aşağı düştüğü anlamına gelmiyor. Örneğin KOBİ müşterilerine beş dakika içinde kredi alıp alamayacağını söyleyebiliyoruz. Bu işlem İspanya'da iki üç hafta sürüyordu. Hayır cevabı verdiğimiz müşterilerde bile memnuniyette artış gördük" dedi. Vilar, yeni teknolojilerini yaratırken 'müşteri, kültür ve bağlantı' olmak üzere üç temel üzerine odaklandıklarını belirtti ve ekledi: "Müşterinin özelleştirilmiş bir bankacılık tecrübesini yaşamasını istiyoruz."

FİNTECH'LER DÜŞMAN DEĞİL
Servet yönetimi alanında da robot danışman kullanıldığını belirten Vilar, bu alanda geleneksel model ile karşılaştırma yaptıklarını ancak sonuçları yorumlamak için henüz erken olduğunu vurguladı. Fintech'lerle işbirliği ve ortaklık stratejisi güttüklerini belirten Vilar, "Şu ana kadar 80 işbirliği yaptık. Fintech'leri düşman değil, ortak olarak görüyoruz. 10 tanesine ortak olduk" dedi.

TASARRUF ETTİREN DİJİTAL DANIŞMAN
ING olarak birkaç ülkede dijital finansal danışmanlık başlattıklarını da söyleyen Vilar, "Belçika, Fransa, İspanya ve Polonya'da başladık. Müşteri davranışını anlayarak onlara nasıl tasarruf edebilecekleri tavsiyesinde bulunuyoruz" dedi. Vilar, sistemi sundukları müşterilerden yüzde 50'sinin kullandığını aktardı. Ekim ayında dijital transformasyona 800 milyon euro ayırdıklarını belirten Vilar, Türkiye'de bir inovasyon laboratuvarı açacaklarını da söyledi
BİZE ULAŞIN