Millileşme Türkiye’nin gücüne güç katıyor

Millileşme Türkiye’nin gücüne güç katıyor

Savunmada millileşme ile Türkiye’nin gücüne güç kattığını söyleyen Vecdi Gönül, “Hard power’ı olmayanın ‘soft power’ı da olmaz” dedi

  • Ekonomi
  • Pazartesi 09.05.2017
Türksat Yönetim Kurulu Başkanı ve eski Milli Savunma Bakanı olan M. Vecdi Gönül, Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada giderek artan etki ve ağırlığa sahip olduğunu belirtti. Dünyada ve bölgede söz sahibi olan bir ülke olarak, savunma sanayiinde yürütülen faaliyetler ve uygulamalarla gurur duyduğunu belirten Gönül, "Son 14 yılda ortaya konan fedakârlıkların ve gayretlerin neticesinde Türkiye'de gelişmiş ülkelerle yarışır bir sanayi altyapısı tesis edildi. Türk savunma sanayiinde, 2003'ten bu yana yapısal bir değişim ve dönüşüm yaşamaktayız. Bunun meyvelerini aldık ve ileride de almaya devam edeceğiz. Savunma sanayiimizde millileşme gayretleri Türkiye'mizin gücüne güç katıyor. Offset uygulamaları millî savunma sanayiimizin gelişiminde önemli rol oynuyor. Unutmamak gerekir ki 'hard power'ı olmayanın 'soft power'ı da olmaz. Bu çerçevede, sanayi firmalarımız, KOBİ'ler, üniversiteler ve araştırma kuruluşları faaliyetlerine devam ediyor. Tüm bu faaliyetler ve girişimler bizi gururlandırıyor. Zaman içerisinde IDEF'in Ankara'dan İstanbul'a gelişi bile çok anlamlıdır. Zira Türkiye savunma sanayiinde daha önce yalnızca alıcıyken şimdi satıcı durumuna geçmiştir. Bu gelişmede siyasi iradenin ve idari gayretlerin yanında yüksek kapasiteye ulaşmış teknik elemanlarımızın övünülecek başarısını mutlaka zikretmek gerekir" şeklinde konuştu.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRETİM
Türkiye "Uydu Test ve Montaj Ünitesi"ni kurduğu gibi yakın tarihte Göktürk II ve Göktürk I uydularını atabilmesinin önemli bir başarı olduğunu dile getiren Gönül, "Türksat olarak faaliyet alanlarımızda millî teknolojileri oluşturmaya gayret ediyoruz. Bu kapsamda, hâlihazırda savunma sanayii ile kesişen birçok projemiz var. Bizler de ülkemize kendi faaliyet alanlarımız içinde katma değeri yüksek ürünler üretmeye çalışıyoruz" dedi.

UYDU FİLOSUNU BÜYÜTECEĞİZ
Türksat olarak, 2023 hedefleri doğrultusunda uydu filosunu büyütmeye yönelik adımlar attıklarını belirten Gönül, "Bilişimde ve özellikle e-Devlet Kapısı'nda vatandaşlarımıza kolay, hızlı ve güvenilir hizmetler sunuyoruz. Bu hizmetlerin sayısını artırıyoruz. Kablo hizmetlerimizi tüm şehirlerimizle buluşturma hedefimiz doğrultusunda sürekli bir büyüme içindeyiz. Tüm bu alanlarda iyileştirmeler ve yenilikler yapmayı planlıyoruz. Amacımız, bölgesinde ve dünyada Türksat'ı daha büyük, daha güçlü bir şirket ve bir marka hâline getirmek ve bu sayede en ücra yerdeki vatandaşımızın ayağına hizmetimizi götürmektir" dedi.
BİZE ULAŞIN