Anneler Günü’nde 2 milyarlık ciro

Perakende sektörü mayısta Anneler Günü ile ciroları artıracak. Satışlarda geçen yıla göre en az yüzde 20 yükselme bekleyen markalar, 2 milyar liralık ciroya imza atacak

Anneler Günü’nde 2 milyarlık ciro

Sevgililer Günü'nden sonra yılın ikinci özel tarihi 14 Mayıs'ta kutlanacak Anneler Günü perakende sektörünü de canlandırdı. Markalar bu özel güne hem indirim kampanyaları hem de sürpriz hediyelerle hazırlandı. Haftanın ilk günü itibarıyla başlayan alışverişlerde en çok tekstil, takı-aksesuvar ve küçük ev aletleri tercih edildi. Bu yıl yapılacak harcamaların 2 milyar lirayı aşması bekleniyor.

DOPİNG ETKİSİ YAPACAK
Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, Anneler Günü'nün yılbaşından sonra en çok harcamanın yapıldığı gün olduğunu, perakendeye doping olacağını söyledi. Anneler Günü'nün kutlandığı hafta sonu hazır giyim, küçük ev aletleri ve kozmetik ürünlerinin satışında yüzde 100'e varan artış olduğunu belirten, "2016'nın nisan ayında 42.5 milyar TL olan kredi kartı ile alışveriş mayısta 45.5 milyar TL'ye yükselmiş" dedi. Saat&Saat Başkanı Ramazan Kaya, saat ve aksesuvarın ilk akla gelen hediye olduğunu dolayısıyla bu hafta satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20'lik bir artış beklediklerini söyledi. Silk&Cashmere'in kurucusu Ayşen Zamanpur, bu yıl ertelenen alışveriş, indirim kampanyaları ve özel koleksiyonlar sayesinde normal bir haftaya göre 4 misli satış olmasını beklediklerini bunun da yüzde 25 satış artışı anlamına geldiğini kaydetti. Koton'un Eşbaşkanı Gülden Yılmaz da bu yıl Anneler Günü alışverişlerinin erken başladığını hafta sonuyla birlikte en az yüzde 20 ciro artışı hedeflediklerini ifade etti. Yılmaz, "Özel günleri farklı ürünler ve kampanyalar sunmak için önemli fırsatlar olarak görüyoruz. Özellikle aksesuar, bijuteri ve kozmetik ürünlerimizde artış bekliyoruz" dedi.

***

SON DAKİKACILARIN ORANI YÜZDE 11
n11.com'un Anneler Günü araştırmasına göre, küçük ev aletleri bu yıl da en çok tercih edilen hediye oldu. Hediye almayı planlayanların yüzde 62'si Anneler Günü'ne bir hafta kala, yüzde 25'i Anneler Günü'nden bir gün önce alıyor. Aynı gün içerisinde alanlar ise yüzde 11'lik grubu oluşturuyor.

İNTERNETTEN ÇİÇEK SİPARİŞİ YÜZDE 50 ARTIYOR
Türkiye'de, dijital ortamda özel günler arasında en fazla para Anneler Günü'nde harcanıyor. Avantajix.com'un kurucu ortağı Güçlü Kayral, internet üzerinden çiçek siparişlerinin ise Anneler Günü'nde normal günlere göre 50-60 kat, elektrikli küçük ev aletleri siparişinin de 15-20 kat arttığını söyledi. Kayral, sanal kuyum cirosunun da bu dönemde yüzde 50'ye yakın arttığını kaydetti.

BİZE ULAŞIN