Netaş ve belediye çözümler üretecek

Netaş ve belediye çözümler üretecek

  • Ekonomi
  • Pazar 15.05.2017
Netaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve iştiraki İSBAK ile 'İstanbul, Akıllı Şehir' projesi için çözümler geliştirilmesi amacıyla bir işbirliği protokolü imzaladı. İSBAK ve NETAŞ arasında hayata geçen bu protokolle akıllı şehir çözümleri için ortak projeler geliştirilecek. Akıllı şehir çözümleri ile IoT (Nesnelerin İnterneti) alanında teknik bilgi paylaşımında bulunacak iki kurum, güçlerini birleştirerek hızlı-kazanım projeleri geliştirmeyi hedefliyor.

Ölçeklenebilir yapı
Ulusal ve uluslararası pazarda, servis sağlayıcılara ve kurumlara uçtan uca teknoloji hizmetleri sunan Netaş, Akıllı Şehir uygulamaları konusunda, tüketicilerin kullanıcı deneyimini artırmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için IoT teknolojilerini kullanıyor. Açık veri konsepti ile geliştirilen Netaş IoT Platformu, günümüz IoT uygulamalarının ihtiyaçları doğrultusunda, birçok istemciye aynı anda hizmet verebilme amacıyla veri, temel servisler ve çoğullama yapabilme boyutlarında ölçeklenebilir bir yapıya sahip. Geleneksel IoT platformlarının aksine, Netaş IoT Platformu, veriyi merkezi yapıdan kurtarıp sahadaki cihazlar üzerinde de dağıtabilecek yetkinlikte. Bu dağıtık mimaride, uygulamalar sahadaki cihazlar üzerinde de koşturulabilir. Böylece merkezi birim üzerindeki bant genişliği ve hesaplama ihtiyacı gereklilikleri algılayıcılara doğru kaydırılabilir. Günümüz sis hesaplama ve mobil uç hesaplama kavramları ile paralel bu yapı ileriye dönük işletme maliyetlerini düşürecek ve acil durum senaryolarında merkezi birim olmaksızın karar alma yetenekleri sağlayacaktır.

Şehri aydınlatacak
Enerji sektörüne özel olarak Netaş, elektrik sayaç verilerinin otomatik olarak uzaktan okunması ve yönetilmesini Netaş Enerji Otomasyon Sistemlerini (NEOS) ile akıllı şebeke çözümleri altında OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) ile hizmete sundu. Netaş'ın NEOS çözümlerinden biri olan akıllı şehir aydınlatma yönetim sistemi, şehir aydınlatmalarının tek bir noktadan yönetimini ve kontrolünü sağlıyor.

Gelir elde edilecek
Netaş, akıllı şebekelerin önemli unsurlarından biri olan 'Otomatik Talep Tarafı Katılımı' teknolojisi üzerinde de yoğun çalışmalar devam ediyor. Bu teknolojiyle enerji talebinin arttığı durumlarda arz-talep dengesinin sağlanması için elektrik üretimin arttırılmasının yerine, talebin kısıtlanması veya farklı zamanlara kaydırılması ve tüketicilerin kısıtlamalardan gelir elde etmesi sağlanıyor.
BİZE ULAŞIN