Dijital KOBİ’ye 5 siber kalkan

Dijital KOBİ’ye 5 siber kalkan

Dünyayı kasıp kavuran siber saldırılar KOBİ’leri de sarsmaya başladı. Dijital üretimin henüz başında yer alan şirketler doğru yatırımlarla, kendilerini her türlü saldırıya karşı koruyabilir

Türkiye ekonomisindeki dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 rüzgârı KOBİ'ler için bir yandan yeni fırsat kapılarını aralarken bir yandan da siber saldırıların hedefi haline getiriyor. Son olarak, 150 ülkeyi tehdit eden WannaCry saldırısı Türkiye'de de kendini gösterdi. Siber atak, İstanbul, Bursa ve Kocaeli'nde birçok firmayı sarsarken, bazı firmalar üretimlerini durdurdu. Uzmanlara göre, dijitalleşmenin başında yer alan Türk KOBİ'leri için yeni dönem oldukça kritik süreçler içeriyor. Son yıllarda KOBİ ve esnafın dijital dönüşümü için özel projeler geliştiren IBM'in gündeminde de güvenlik yatırımları ön plana çıkmış durumda.

FIRSAT LAR KOBİ LEHİNE
KOBİ'lerin doğru teknoloji kullanımı sayesinde siber ataklara karşı güçlü bir pozisyona sahip olabileceğini belirten IBM Yazılım Çözümleri Direktörü Nedim Nazlı, dijital dünyanın, sanılanın aksine KOBİ'lere pozitif ayrımcılık yaptığını belirtti. Küçük yatırımlarla yüksek kazançların elde edilebileceğini ifade eden Nazlı, "Artık teknoloji KOBİ'lere çalışıyor" dedi.

ÇALIŞANLARINIZI EĞİTİN, BULUTA GEÇİN
Nazlı, siber saldırılarla mücadelede KOBİ'lere 5 öneride bulundu:
Kaynağından emin olmadığınız e-maillerle, gelen ekleri açmayın.
Tüm sistemlerinizde güvenlik yamalarını zamanında uygulayın.
Çalışanlarınıza siber güvenlik alanında bilinçlendirici eğitimler verin
Düzenli olarak yedek alın. Asla size önerilen fidyeleri ödemeyin.
Bulut sistemleri şirketlerin kendi imkanları ile ulaşamayacağı kadar güçlü güvenlik tedbirlerine sahip. Verilerinizi bu sistemlerde koruyun.

KOBİ TURU

1) Yoğurtlu dondurmaya küresel ödül
Türkiye'nin ilk yoğurtlu dondurması Golf Yogo, uluslararası yenilikçi ürün ödülünü aldı. Nielsen'in 18-55 yaş aralığında 4.109 kişinin katılımıyla oluşan tüketici jürisinin Mart 2017 tarihinde yaptığı yenilikçi ürünler anketi sonucunda dondurma kategorisinde Golf Yogo Şeftali "Yılın Seçilmiş Ürünü" oldu.

2) Teknoloji KOBİ'ye rekor kırdırdı
Baskı sektöründe dünya devleri ile yarışan Lidya Grup, yılın ilk 4 ayını rekor bir büyümeyle kapattı. Özel bir teknoloji ile verimliliğini artırmayı başaran şirket, 4 ay içinde yüzde 75 büyüdü. Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz, "Şirketimizde, hiçbir zaman krizleri konuşmuyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN