Marketlere bir yıl daha süre verildi

Büyük, zincir mağazaların başkalarına ürettirerek, işletmesinin adıyla veya markasıyla satışa sunduğu, fiyat, ambalaj veya tanıtımı üzerinde kontrole sahip olduğu ürünlerin, 'mağaza markalı ürün' olarak kabul edilmesi için verilen süre bir yıl daha uzatıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Değişikliğe göre, 6 Ağustos 2016'da yürürlüğe giren yönetmelikte bir yıl olarak belirlenen, büyük, zincir mağazaların başkalarına ürettirerek, işletmesinin adıyla veya markasıyla satışa sunduğu, fiyat, ambalaj veya tanıtımı üzerinde kontrole sahip olduğu ürünlerin,'mağaza markalı ürün'olarak kabul edilmesi için verilen süre bir yıl daha uzatıldı.

Büyük veya zincir mağazalar, söz konusu sürede yurt içinde üretilen ve hızlı tüketim malı niteliği taşıyan mağaza markalı ürünlerin üstünde veya ambalajlarında, perakende işletmenin adı, unvanı veya markasının yanı sıra üreticinin tercihine göre üreticinin adı, unvanı ya da markasına da yer verecek. Ürünün üzerinde veya ambalajında hangi büyük veya zincir mağaza adına üretildiği de belirtilecek.

Mağaza markalı ürünlerin üzerinde veya ambalajında üreticinin adı, unvanı veya markası, mağaza markasıyla aynı yazı karakterinde, bu yazının en az yüzde 25'i punto büyüklüğünde ve parantez içinde, uygun ve kolay okunabilir şekilde yer verilecek. Üreticinin adı, unvanı ya da markasına ilişkin rakam, harf, kelime, işaret ve semboller eksiksiz, okunabilir, gerçeğe uygun ve karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak.

BİZE ULAŞIN