Türk vatandaşlarına seyahat kısıtlaması kalktı

Türk şirketlerinin Rusya’da iş yapmasına ve Türk vatandaşlarının istihdam edilmesine ilişkin kısıtlamalar kaldırıldı

Türk vatandaşlarına seyahat kısıtlaması kalktı
3 Mayıs'ta Soçi'de gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinin ardından iki ülke arasındaki kısıtlamalar tek tek kalkıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'ye ve Türk vatandaşlarına yönelik bazı ekonomik kısıtlamaları iptal eden kararnameyi imzaladı.

KİMLERE VİZE YOK?
Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Türk şirketlerinin Rusya topraklarında iş yapmasına ve Türk vatandaşlarının Rusya'da istihdam edilmesine ilişkin kısıtlamalar kaldırıldı. Putin, vizesiz olarak Rusya'ya seyahat edebilecek Türk vatandaşlarının kapsamını da genişletti. Buna göre, uçak mürettebatında yer alan Türk vatandaşları, Rusya'ya kısa süreli iş seyahati için giriş yapacak hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşları, Rusya'daki Türk diplomatik temsilciliklerine atanan Türk vatandaşları ve aileleri vizesiz olarak Rusya'ya giriş yapabilecek. Putin, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na, Ankara ve Moskova arasındaki 12 Mayıs 2010 tarihli vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşmanın kısmen yeniden uygulamaya koyulduğunu Türk makamlarına tebliğ etme talimatı verdi.

DOMATES YASAĞI SÜRÜYOR
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, kararnameyle iki liderin Soçi'de vardığı anlaşmaların resmiyete döküldüğünü belirtirken, domates ihracatına yasağın kalkmadığını bildirdi.
BİZE ULAŞIN