Pronto’nun hedefi % 50’ye ucuz tur

Geçtiğimiz yıl terör olaylarının en çok etkilediği sektörün turizm olmasına rağmen bu yıl toparlandığını aktaran Ali Onaran, erken rezervasyonun toplam satışa oranının yüzde 50 olacağını belirtti

Pronto’nun hedefi % 50’ye ucuz tur
Geçen yıl hem Türkiye hem de dünyada yaşana terör olayları turizm sektörünü derinden yaraladı. 2016'da sektörün durgunluk yaşadığını aktaran Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, zorlu sürecin geride kaldığını ve 2017'de toparlanmanın başladığını ifade etti. Onaran, "Prontotour olarak geçtiğimiz yıl erken rezervasyonla toplam satışlarımızın yüzde 40'ını satarken bu yıl oranın yüzde 50'ye yaklaşmakta olduğunu görüyoruz" dedi. Bu yılın ilk yarısında rezervasyonlarda ciddi bir yükselme olduğunu aktaran Onaran, satışlarda 2016'nın ilk yarısına oranla yüzde 15'lik bir artış yaşadıklarını ifade etti. Prontotour'un yurtdışı ağırlıklı bir tur operatörü olduğunu hatırlatan Onaran, "Bizde toplam tatil satışlarının yüzde 92'si yurtdışı, yüzde 8'i yurtiçi turlar şeklinde oranlanıyor. Fiyat olarak bir karşılaştırma yaparsak da yurtiçinde 1.600 TL yurtdışında ise 2.500 TL kişi başı paket tur harcaması yapıldığını görüyoruz" diye konuştu.

İTALYA AÇIK ARA ÖNDE
Türklerin yurtdışı tatil tercihlerinde İtalya'nın yıllardır açık ara önde olduğunu anlatan Onaran, bunu Orta Avrupa özellikle Prag, Budapeşte ve Viyana'nın takip ettiğini ifade etti. Üçüncü sırada ise İspanya'nın tercih edildiğini anlatan Onaran, "Balkanlar da çok tercih edilen bir destinasyon" dedi. Yurtiçinde ise daha çok kültür turları düzenlediklerini aktaran Onaran, misafirlerin daha çok Eskişehir, Kapadokya ve Karadeniz bölgesini tercih ettilerini aktardı.

365 GÜN KAMPANYA
Türk tatilcide erken rezervasyon bilincinin oluştuğunu belirten Ali Onaran, "Geçtiğimiz yıllarda seyahatler daha çok yaz dönemi son dakikada satın alınırken, şimdi kış aylarından itibaren tatilimizi planlamaya başladık. Aslında baktığımızda erken rezervasyonun tatilcilere ciddi bir fiyat avantajı sağladığını da görüyoruz" dedi. Prontotour'un seyahat severlere 365 gün erken rezervasyon fırsatı sunduğunu belirten Onaran, bu yıl da yine erken rezervasyonda yüzde 45 veya 500 euroya varan indirim fırsatlarının bulunduğunu kaydetti.
BİZE ULAŞIN