Rusya’dan 5 ürüne daha vize

Rusya, üzüm, elma, salatalık, armut ve çilekte ithalat yasağını kaldırdı. 5 ürünün toplam ihracatı 190 milyon $’ı bulacak. Domateste de yasak yumuşadı

Rusya’dan 5 ürüne daha vize
Rusya ve Türkiye arasında uzun süredir devam eden görüşmelerden sonunda beklenen haberler gelmeye başladı. Rus hükümetinin internet sitesinde yayınlanan kararnameye göre, Türkiye'den ithalatı durdurulan üzüm, elma, salatalık, armut ve çilekte ithalat yasağı kalktı. 5 üründe Türkiye'nin Rusya'ya toplam ihracatı 190 milyon doları buluyor. Konuyla ilgili SABAH'a değerlendirmelerde bulunan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, Rusya'nın Türkiye'ye 2 tip ithalat yasağı uyguladığını söyledi. Bunlardan birinin hükümet kararnamesiyle konulan yasaklar olduğunu hatırlatan Kavak, "Yasağı kaldırılan ürünler de hükümet kararnamesiyle yasaklananlar" dedi.

190 MİLYON $'LIK İHRACAT
Özellikle sezonu gelen üzümde ithalat yasağının kalkmasının çok önemli olduğuna değinen Kavak, "Üzüm önemli bir ihraç kalemi. Diğer ürünlerde de 1-2 ayda hasat yapılacak. Dolayısıyla bu ürünler için de ihracat zamanı geliyordu. Zamanlama çok iyi oldu. Yasağın kalması 158 milyon dolarlık ihracat demek. Biz bunu 190 milyon dolara çıkarırız" diye konuştu.

5 ÜRÜNDE YA SAK VAR
Rusya Tarım Bakanlığı'nın kararnamesiyle marul, nar, patlıcan, biber ve kabakta yasağın devam ettiğini altını çizen Ali Kavak, "Bu ürünlerde de en kısa zamanda yasakların kaldırılmasını bekliyoruz" dedi.

DOMATESTE KISITLI ALIM
Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye'den kısıtlı hacimlerde domates ithalatının söz konusu olabileceğini belirterek, "Yetkililerle istişarelerimizi yaz sonuna kadar tamamlayacağız" dedi. Türkiye'den sos ve meyve suyu gibi ürünlerin yapımında kullanılmak üzere düşük hacimlerde domates ithal edilebileceklerini belirten Dvorkoviç, uygun fiyatlı Türk domatesinin işleme süreçleri için kullanılabileceğini belirtti.TAVUK VE HİNDİ İHRACATI DA BAŞLIYOR
Kararnameye göre, Türkiye'den tavuk ve hindi eti de ithalat yasağı kalkan ürünlerden. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Derneği Birliği Başkanı Sait Koca, kararın ihracatı pozitif etkileyeceğini söyledi. Türk beyaz et ihracatçısının yaşanan sıkıntılardan sonra hemen ikame pazarlar bulup açığı kapattığını dile getiren Koca, "Rusya'ya tavuk ve hindi eti ihracatımız 20 bin ton civarındaydı. Görüşmeler birkaç ay içerisinde netleşir. Dolayısıyla ihracatımıza etkisini 2018'de görürüz. Ama bu durum iç pazarda bir fiyat artışına neden olmaz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN