Tıpta yetki kavgası çıktı

1 Temmuz itibarıyla 116 çeşit medikal malzemenin eczanelerden de geri ödeme kapsamında temin edilecek olması tıbbi cihaz üreticilerinin tepkisini çekti. Firmalar mahkemeye dava açmayı planlıyor

Tıpta yetki kavgası çıktı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında imzalanan protokol uyarınca, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren 116 çeşit tıbbi ve medikal malzeme eczanelerden de geri ödeme kapsamında temin edilebilecek. Bu durum vatandaş ve malzemeye erişim açısından büyük bir kolaylık sağlayacak. Ancak tıbbi cihaz üretici ve tedarikçileri karara tepkili. Vatandaşın geri ödeme kapsamında eczaneden ücretsiz alabileceği malzemelerin uzmanlık gerektirdiğini savunan Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Federasyonu (TÜMDEF), protokol imzalanması ile oluşan durumun "Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Satış Yönetmeliği" ile çelişkili olduğunu ve sektör oyuncularının mağduriyetine yol açacağını belirterek hukuki çalışma başlattıklarını açıkladı. İki kurum arasındaki tıbbi malzeme kavgası bu şekilde yargıya taşınmış oldu.

MAĞDURİYET YAŞANABİLİR
TÜMDEF'ten yapılan açıklamaya göre, tıbbi malzeme satışı, ilaç gibi bir uzmanlık gerektiriyor. Eczacı ve kalfalar çok kalifiye olmalarına rağmen tıbbi malzemede yeterli donanıma sahip değiller. Donanımın kazanılması zaman alacak ve bu süreçte mağduriyetler yaşanacak. Dernek yetkilileri, "Bir varis çorabı alırken bile uzmanlarımız bacak kalınlığını, hastalığın seyrini, kişinin yaşam alışkanlıklarını öğrenip ona uygun ürün veriyor. Dolayısıyla mağduriyet yaşanmaması için konuyu yargıya taşımaya karar verdik" dedi.

EZİYETE GEREK KALMADI
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan ise, "Bizler kanunların yetki verdiği diplomalarımızla tıbbi malzemeleri vatandaşa vermekteyiz. Vatandaşın semt semt gezip, anlaşmalı tıbbi malzemeci arama eziyeti çekmesine gerek kalmadı. Hastalar; eczanelerimizden eski yöntemle başta hasta bezi olmak üzere tıbbi malzemelerini almaya devam edebilecekler" dedi.

BİZE ULAŞIN