Gümrük Birliği’nde revizyondan %1.3 gelir

AB ve Türkiye 13 Haziran’da Gümrük Birliği’ni revize etmek için masaya oturuyor. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, güncellemenin Türkiye büyümesine yüzde 1.3 katkı sağlayacağını söyledi

Gümrük Birliği’nde revizyondan %1.3 gelir
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 Mayıs'ta gerçekleştirdiği Brüksel zirvesinin AB - Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu ifade etti. Büyükelçi Berger, Türkiye ve AB arasında sorun oluşturan 'terörün tanımı'nın değiştirilmesi konusunda da uzlaşabileceğinin sinyalini vererek, "Türkiye'nin terörizmle mücadele kapasitesini zayıflatmak istemiyoruz" dedi. Gümrük Birliği anlaşmasının güncellemesi konusuna da değinen Berger, yaptıkları araştırmaya göre Gümrük Birliği güncellemesinin Türkiye'nin milli gelirini yüzde 1.3 artıracağının altını çizdi. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Berger, şunları söyledi:
ERDOĞAN'IN ZİYARETİ DÖNÜM NOKTASI OLDU: Son 6-8 ay içinde birbirimiz hakkında çok şey konuştuk ve çok şey yazıldı. Sorunları ve yanlış algıları artık daha algılıyoruz. Türkiye ve AB ilişkilerinde inişli çıkışlı dönemler hep oldu ama bir gerçek var ki o da AB ve Türkiye'nin birlikteyken daha güçlü olduğudur.
ORTA YOL BULUNACAK: AB ve Türkiye yola devam etmek için kesinlikle orta yol bulacaktır. İkimiz de bulunduğumuz coğrafyaya baktığımız zaman görüyoruz ki başka seçeneğimiz de yok. Türkiye ve AB'nin ilişkilerine baktığımız zaman iki tarafın da birbirine ciddi yatırımlar yaptığını görüyoruz.
12 MİLYAR EURO KATKI: Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesinin ekonomik etkisi üzerine bir çalışma yaptırdık. Buna göre yıllık 12 milyar euro Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak. Bu da Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılası'nda yüzde 1.3 artış anlamına geliyor. Elbette bu AB'ye fayda sağlayacak ve iki taraf için de kazan-kazan esasına dayalı bir sonuç çıkacak.

TERÖRLE MÜCADELEYİ ZAYIFLATMAK İSTEMİYORUZ
Türk vatandaşları için vize serbestisinin yeni dönemde ele alınacak konular arasında olduğunu söyleyen Christian Berger, "Türkiye 72 kriterden 65'ini gerçekleştirdi. Yerine getirilmemiş birkaç kriter var. Bunlardan bazıları daha kolay kriterler bazıları ise göreceli olarak biraz daha zor kriterler. Örneğin vize serbestisi için Türk vatandaşlarının biometrik pasaportlara sahip olması gerekiyor ve bu alanda çalışmalarımız devam ediyor. Öte yandan yasal düzenleme yapılması gereken alanlar da var. Bunlar da terörle mücadele yasaları ve veri koruma kanunları gibi alanlar. Fakat bunu yaparken Türkiye'nin terörle mücadele kapasitesini zayıflatmak istemiyoruz. Türkiye'nin dışarıdan ve içeriden ciddi terör tehditleri ile karşı karşıya kaldığının farkındayız. Bu düzenleme terörle mücadelenizi kesinlikle zayıflatacak bir şey değil" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN