Teknoloji ile yeşil ürün tüketimi arttı

Geri dönüşümün önemine vurgu yapan Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü, son 10 yılda karton endüstrisinin azaldığını söyledi

Teknoloji ile yeşil ürün tüketimi arttı
Faaliyet gösterdiği sektörün hammaddesi olan selülozu doğal bitki örtüsünü bozmamak için yetiştirilen endüstriyel ormanlardan karşılayan Lila Kağıt, pazarın çevreye vereceği hasarı en aza indirgemek için endüstriyel ormanların artırılması ve doğal ormanların korunmasının önem arz ettiğine dikkat çekiyor. Dünyada endüstriyel ağaç tarımının, toplam ormanların yüzde 5'ine denk geldiğini söyleyen Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü, "Buna rağmen odun ihtiyacının yüzde 35'i buradan karşılanıyor. Gün geçtikçe bu rakam yükseliyor ve ağaç tarımına yıllar önce önem vererek yatırım yapan gelişmiş ülkelerde doğal orman kaybı artık yaşanmıyor. Gelişmekte olan ülkelerin de yavaş yavaş bu konuya dikkat çekmeye yönelik adımlar atmaya başladıklarını takip ediyoruz" ifadelerini kullandı. Gelecek dönemde bakanlıklar, belediyeler ve derneklerin işbirliği ile bilinçlendirme çalışmalarının artacağını aktaran Öğücü, Avrupa ülkelerindeki son 10 yılda geri dönüşümlü kâğıt kullanım oranında önemli bir artış yaşandığını, torba ve karton endüstri kullanımında azalma sağlanırken, elektronik iletişimin gazete kâğıdı ve defter kullanımının yerine geçtiğini söyledi.

Geleceğe yatırım bugünden başlamalı
Geri dönüşümlü malzemeden üretimin teşvik edilmesinin büyük önem arz ettiğini belirten Öğücü, "Temizlik kâğıdı kullanımında, özellikle ev dışı tüketimin ve turizmin ağırlıklı olduğu yerlerde geri dönüşümlü elyaf ön plana çıkarken, eş zamanlı olarak pek çok Avrupa ülkelerinde sertifikalı ürünlerin tüketimi artıyor. Geri dönüşüm ve yeşil ürünler konusunda bilinçli tüketicilerin kaynağı belli ve güvenilir olduğuna inandıkları bu ürünleri tercih ettikleri görülüyor. Biz de uzun yıllardır müşterilerimizin de beklentilerini karşılayacak şekilde sertifikalarımız ile tüketimlerimizin kontrollü olmasını sağlıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN