Global piyasalarda Katar tedirginliği

7 ülkenin Katar’la diplomatik ilişkilerini durdurması piyasalarda tedirginlik yarattı. Petrol fiyatlarında keskin bir dalgalanma yaşanırken Katar Borsası yüzde 7.5 değer kaybetti. Gözler ülkenin dev projelerine çevrildi

Global piyasalarda Katar tedirginliği
Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Libya ve Maldivler'in Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmesi dünya piyasalarında dalgalanmalara neden oldu. 2.7 milyonluk nüfusuna karşın Körfez ekonomisinin önemli aktörlerinden olan Katar'a yönelik alınan bu kararın ardından petrol fiyatları fırladı. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1.1 artarak 50.48 dolara yükseldi. Ardından yeniden 50 dolar seviyesine geriledi. Altın fyatları da 6 hatanın zirvesine çıktı. Katar Borsası'nda kayıp yüzde 7.5 oldu. Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı Katar'la yaşanan krizin, LNG ithalatında da sarsıntı yaratması bekleniyor.

GÖZLER DEV PROJELERDE
Katar, ulusal hava yolu şirketi Qatar Airways ve uluslararası haber kanalı El Cezire'nin yanı sıra 2022 Dünya Kupası'nın ev sahibi olması ve dünyanın en ünlü kulüplerinden Barcelona'ya sponsor olmasıyla adını duyurdu. Yedi ülkenin bu hamlesinin Katar ekonomisi ve bu ülkede iş yapan şirketlere ciddi etkileri olabileceği yorumları yapılıyor. Yeni bir liman, bir tıp bölgesi, metro projesi ve 2022 Dünya Kupası için 8 yeni stadyum ülkede şu an süren büyük inşaat projeleri olarak öne çıkıyor. Aralarında beton ve çeliğin de bulunduğu başlıca malzemeler ülkeye Suudi Arabistan üzerinden getiriliyor. Sınırın kapatılmasının gıda ile inşaat malzemeleri fiyatlarında artışa ve teslimatlarda gecikmelere neden olacağı iddia ediliyor. 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar'ın, inşaat alanındaki projeleri nasıl gerçekleştireceği merak ediliyor.

UÇUŞ TRAFİĞİ KARŞILIKLI DURDURULDU
Katar Havayolları, kararın ardından Suudi Arabistan'a yönelik tüm uçuşları askıya aldığını açıkladı. Bölgedeki birçok havayolu şirketinin Doha'ya uçuşları durdurması da Katar ekonomisinde sarsıntı yaratacak bir gelişme olarak görülüyor.

TEKFEN HİSSELERİ DEĞER KAYBETTİ
Yaşanan bu gelişmelerin ardından Katar'da yatırımları bulunan Tekfen, yüzde 4.5'lik değer kaybıyla BIST 100 Endeksinde en çok düşen hisse oldu. Tekfen İnşaat'ın Katar'da 2.3 milyar dolar değerinde 3 projesi bulunuyor ve bu tutar şirketin işlerinin yüzde 61'ini oluşturuyor.

DOLAR KURU 3.50'NİN ALTINA GERİLEDİ
Körfez'de yaşanan bu gelişmelere rağmen dolar 4.4989 TL ile 19 Aralık 2016'dan bu yanaki en düşük seviyeye geriledi. Borsa İstanbul'da ise endeks gün içerisinde 99 bin 278 puan ile tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Kapanışta dolar 3.52 TL'yi aştı.
BİZE ULAŞIN