Aslan payını DAP kaptı

Galatasaray’ın Riva’daki 1 milyon metrekarelik arazisinin ilk tur ihalesi 9 firma kıyasıya yarıştı. En yüksek teklif 1 milyar lirayla DAP Holding’e ait Eltes’ten geldi. Nihai karar 15 Haziran’da yapılacak 2’nci turda verilecek

Aslan payını DAP kaptı
Galatasaray Spor Kulübü'nün gündemini yıllardır meşgul eden ve 170 milyon dolarlık borcunu sıfırlayacak Riva arazisi için ilk adım atıldı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) devreye girerek düzenlediği ihalenin ilk oturumunda inşaat sektörünün önde gelen 9 firması kapıştı.
En yüksek geliri 1 milyar lirayla DAP Yapı'ya ait Eltes İnşaat teklif ederken, en yüksek arsa payı oranını yüzde 25'le (100 milyon lira) Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı önerdi. Nihai sonucun 15 Haziran'da yapılması planlanan ikinci oturumda belirlenmesi bekleniyor.

İLK KEZ UYGULANIYOR
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ihaleye birbirinden güçlü 9 firmanın katıldığını belirterek, "Bu ilgi piyasaya olan güvenin en büyük göstergesi" dedi. Riva ihalesinde uygulanan modelin bir ilk olduğunun altını çizen Kurum, "Bunun başarısı hem sektör hem de futbol camiası açısından ciddi bir kazanım olacak. Arazide yapılacak ekolojik köy de büyük ilgi gördü. Buradan gelecek değerin, Galatasaray'ı başka bir noktaya taşıyacağını düşünüyorum" diye konuştu. Riva'daki arsa için istekli olduklarının altını çizen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Riva arazisini uzun zamandır takip ediyoruz. İlk oturumu kazanan firma olarak sonuçtan memnunuz. İkincisinde de en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazanmayı umuyoruz" dedi.

BORÇ KAPAMA İKİNCİDE
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek de ilginin beklentilerin üzerinde olduğunu söyledi. Özbek, "İkinci oturumda büyük rekabet yaşanacak. Bugün takımımız için bir hayal realize oldu" dedi. Daha önce yapılan ilk protokolle gelen nakitle borçların bir kısmını ödediklerini söyleyen Başkan Özbek, "Hedefimiz bankalara olan 170 milyon dolar borcumuzun tamamını kapatabilmek" diye konuştu.

1 MİLYON METREKARE
Emlak Konut, Riva'nın EKO-KÖY projesi olması için özel bir çalışma yaptı. Söz konusu projede orman, sebze-meyve bahçeleri, ticari ve hobi amaçlı tarım alanları, hayvancılık tesisleri gibi köy ve doğa yaşantısının modern yaşantı ile harmanlandığı birçok farklı konsept hayat bulacak. İhaleyi kazanan firmaya bu örneğe uygun bir proje hazırlaması önerilecek.
Toplam 869 bin 522 metrekare konut alanına sahip olan Riva arazisinde 206 bin 497 metrekarelik özel orman alanı bulunuyor. Alanda 174 bin metrekarelik inşaat yapılacak. Emsalin 0.20 olduğu projede yükseklik sınırı iki kat, 7 metre ile sınırlandırıldı.

YÜZDE 80 GALATASARAY'IN
Emlak Konut GYO ile Galatasaray Spor Kulübü, 29 Haziran 2016'da hem Riva hem de Florya arazileri için protokol imzalamıştı. Söz konusu protokole göre ihalede ortaya çıkacak arsa bedelinin yüzde 80'i Galatasaray'ın, 20'si de Emlak Konut GYO'nun olacak. Riva'daki 1 milyon metrekareyi aşkın arsanın değeri toplam 388.7 milyon lira olarak açıklamıştı. Florya'daki 22 bin 627 metrekarelik arsanın değeri de yaklaşık 120 milyon lira olarak belirlenmişti. Buna göre Galatasaray'ın Riva ve Florya arsaları için en az 508.7 milyon lira gelir elde etmesi bekleniyor. Florya arazisinin ihalesiyle ilgili henüz bir tarih açıklanmadı

YEŞİL SAHADAKİ İKİ RAKİP KARŞI KARŞIYA
Galatasaray'ın forma sponsoru Nef ile Başakşehir'in sponsoru 3. İstanbul'un ortaklarından Fuzul Yapı, rekabetlerini yeşil sahalardan dev ihaleye taşıdı. Nef, ihaleye Makro İnşaat ile birlikte katıldı. Ortaklığın teklifi 100 milyon lira satış geliri ve 20 milyon lira arsa payı oldu. Fuzul Yapı ise İstanbul Teknik ve Gökkar Madencilik aynı teklifi sunarak, 100 milyon lira üzerinden 20 milyon lira önerdi.

KİMLER TEKLİF VERDİ?
Emlak Konut GYO'nun genel merkezinde yapılan ihaleye 9 istekli firma katıldı. İhale komisyonunun açtığı zarflardan sırasıyla şu teklifler çıktı:
İlk teklif, Dağ Mimarlık ve Mühendislik'ten geldi. 200 milyon lira satış toplam geliri öngören şirket, Emlak Konut'a yüzde 10 pay üzerinden 20 milyon lira teklif etti.
Ege Yapı ve Çalışkan Taş. Oto Ticaret A.Ş. ortaklığı 300 milyon lira teklif etti. Şirket payını yüzde 15 olarak ayıran şirket, Emlak Konut'a 45 milyon lira gelir öngördü.
200 milyon lira teklif eden Yılmaz İnşaat şirkete yüzde 22 pay üzerinden 44 milyon 396 bin lira ayırdı.
Fema İnşaat ve KLV İnşaat ortaklığı 400 milyon lira toplam gelir üzerinden Emlak Konut'a yüzde 25, yani 100 milyon lira teklif etti.
Makro İnşaat ve Timur Gayrimenkul 100 milyon lira toplam gelir üzerinden şirket payını ise yüzde 20 payla, 20 milyon olarak ayırdı.
Nuhoğlu İnşaat 262 milyon 500 bin lira teklif ederek, şirkete yüzde 15 payla 39 milyon 375 bin lira önerdi.
DAP Holding'e ait Eltes İnşaat ise 1 milyar lira gelir öngörürken, şirkete yüzde 10 payla 100 milyon lira ayırdı.
100 milyon lira teklif eden Fuzul Yapıİstek- Gökkar Mad. İş Ortaklığı Emlak Konut'a yüzde 20 payla, 20 milyon lira teklif etti.
Teknik Yapı ise 100 milyon liralık gelir öngörürken, Emlak Konut'a yüzde 20 payla 20 milyon lira ayırdı.
BİZE ULAŞIN