Adım adım 100 bine gidiyor

Adım adım 100 bine gidiyor
Geçen hafta 477.5 milyon dolarla haftalık bazda son 2.5 yılın en yüksek yabancı girişi gerçekleşen Borsa İstanbul'da, endeks haftanın son işlem gününde kapanış rekoru kırdı. Endeks günü yüzde 1 artışla 98 bin 942 seviyesinden tamamladı. Borsa dün dünyanın en fazla yükselen piyasaları arasında yer aldı. Yılbaşından bu yana hisse senedinde 2.5 milyar, tahvil-bono piyasasında ise 2.8 milyar dolarlık net alım gerçekleşti.

LOKOMOTİF HALKBANK
Deutsche Bank'ın, Türk bankacılık sektörü ile ilgili yayınladığı rapor borsadaki yükselişin fitilini ateşledi. Raporda, Kredi Garanti Fonu ve büyümeyi tetikleyen diğer bazı hamlelerin desteğiyle beklenenden güçlü gerçekleşen birinci çeyreğin ardından, sektörün kâr tahminlerinin yukarı revize edildiği belirtildi. Halkbank ile ilgili olumlu raporun etkisiyle banka hisseleri gün içerisinde yüzde 5'e yakın yükselerek 13.35 liraya kadar çıktı. Endeksin önümüzdeki hafta 100 bin seviyesini geçeceğini belirten İnteral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, "Yükseliş 106 bin seviyelerine kadar devam edebilir" dedi.

STERLİN SEÇİMLE SALLANDI
İngiltere'de seçim sonuçlarının hiçbir partinin çoğunluğu elde edemediğini işaret etmesiyle sterlin sert düştü. Güne yüzde 2'ye yakın düşüşle başlayan sterlin/dolar paritesi, günü 1.2727 ile yüzde 1.5'lik kayıpla tamamladı. Londra Borsası yüzde 0.6'ya yakın yükseldi.
BİZE ULAŞIN